Zapraszamy na premierę książki Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej autorstwa Łukasza Zaremby, połączonej z debatą. Odbędzie się ona 5 lipca w barStudio, Plac Defilad 1.
Pomniki mają skomplikowany ładunek ideologiczny, który zmienia się w czasie. Poddane doraźnym politykom wywołują emocje, modyfikują pamięć. Decyzje o tym czyja figura zostaje postawiona na postumencie, komu należy się kamień, a kogo należy obrzucić już kamieniami, generują napięcia, a nawet bezprecedensowe decyzje administracyjne (jak w przypadku placu Piłsudskiego, który w wyniku bitwy o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej został wyłączony spod zarządu Miasta Stołecznego Warszawy).
Dyskusja o pomnikach dotyczy więc nie tylko sposobów upamiętniania, ale także tego kto je stawia, w czyim imieniu, z czego, w jakim stylu oraz gdzie i w jakim celu. Pisze o tym kulturoznawca Łukasz Zaremba w książce Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej wydanej właśnie przez Wydawnictwo Bęc Zmiana oraz Instytut Kultury Polskiej, Uniwersytet Warszawski.
W dyskusji udział wezmą:
– Michał Krasucki – stołeczny konserwator zabytków,
– Kinga Rybak – wykładowczyni w Katedrze Sztuki Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,
– Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej,
– Agnieszka Tarasiuk – główny kurator Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarnia,
– Łukasz Zaremba – kulturoznawca, asystent w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Dyskusję poprowadzi Bogna Świątkowska, prezeska Fundacji Bęc Zmiana.
/wj