Tydzień Kultury Beskidzkiej

2018/07/24
tkb2.jpg
Dziewięciodniowe spotkanie miłośników folkloru, ludowej muzyki, tańca i śpiewu! Jak co roku, w środku sezonu urlopowego w Beskidach – Śląskim i Żywieckim oraz w okolicznych miejscowościach – odbędzie się Tydzień Kultury Beskidzkiej.

TKB to największa w kraju i jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. Blisko 100 zespołów pieśni i tańca z kilkunastu państw na różnych kontynentach, 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, ponad 50 kilkugodzinnych wieczornych koncertów na dużych plenerowych estradach, odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych 9 dni.

Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu.

Ponadto dla miłośników folkloru przewidziano wiele imprez towarzyszących, takich jak przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i jarmarki rękodzieła.

W ramach 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się:

  • 49. FESTIWAL FOLKLORU GÓRALI POLSKICH W ŻYWCU,
  • 29. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE W ŻYWCU,
  • 71. GOROLSKI ŚWIĘTO W JABŁONKOWIE,
  • 24. FESTYN ISTEBNIAŃSKI W ISTEBNEJ,
  • 40. WAWRZYŃCOWE HUDY W UJSOŁACH.

– w tym roku na TKB przyjadą 64 zespoły polskie, będzie też 13 zagranicznych, dołączą do nich zespoły z trzech estrad towarzyszących; do tego należy dodać trudną do zliczenia ilość kapel, grup śpiewaczych, solistów; zatem impreza zgromadzi kilka tysięcy wykonawców, a ich prezentacje podziwiać będzie około 150 tysięcy widzów

 

– najważniejszą częścią TKB są wieczorne, kilkugodzinne koncerty, które odbywają się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański i Oświęcim) oraz trzech towarzyszących (Ujsoły, Jabłonków, Istebna)

 

– podczas jednej edycji, przez dziewięć dni, odbywa się blisko sześćdziesiąt koncertów zespołów pieśni i tańca; z kolei do południa na małych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, w krótkich koncertach zaprezentują się kapele polskie i zagraniczne

 

– dwie imprezy w programie TKB – Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne – mają charakter konkursowy; to w sumie 10 koncertów; w tym roku gospodarzem obu konkursów jest Żywiec

 

– w festiwalowe szranki, podczas 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, stanie 25 zespołów; są wśród nich górale żywieccy, śląscy, biali, babiogórscy, podhalańscy, łąccy, zagórzańscy oraz Łemkowie i przedstawiciele Lachów limanowskich, nowosądeckich i szczyrzyckich

 

– podczas tegorocznych 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych wystąpi 16 zespołów z 14 krajów, w tym trzy zespoły polskie

 

– jak co roku atrakcją będą uliczne korowody zespołów; podczas 55. TKB odbędą się w Wiśle (28.07), Szczyrku (29.07), Istebnej (29.07), Żywcu (4.08) i Jabłonkowie (5.08)

 

– program TKB wzbogacają imprezy towarzyszące: 24. Festyn Istebniański w Istebnej (28-29 lipca), 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3-5 sierpnia) oraz 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4-5 sierpnia)

 

– TKB to również Targi Sztuki Ludowej na żywieckim Rynku; jest to okazja do podpatrzenia ludowych twórców podczas rzeźbienia, heklowania, zwijania bibułkowych kwiatków, jak i do nabycia ludowego rękodzieła

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy zapraszają również do śledzenia transmisji internetowych z 49. Festiwalu Folkloru Górali Polskich i 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Żywcu od 27 lipca.

Więcej informacji na: facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

Organizatorami TKB są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Beskidy #festiwal #folklor #Istebna #koncert #sztuka ludowa #taniec #Tydzień Kultury Beskidzkiej #Wisła #Żywiec
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej