Uroczyste wręczenie XXII Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego

2016/10/26
nagroda-karpinskiego-e-civitas.jpg

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego zapraszają na uroczyste wręczenie Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego przyznanej Wiesławowi Myśliwskiemu za najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka. Uroczystość odbędzie się 7 listopada 2016 o godz. 17:00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 14A w Białymstoku.

Fundator Nagrody – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Program wieczoru

  • Werdykt Kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego
  • Słowo J.E. ks. bp. Henryka Ciereszki – Przewodniczącego Kapituły
  • Laudacja – prof. dr hab. Dariusz Kulesza
  • Wystąpienie Laureata
  • „Pieśni nabożne Franciszka Karpińskiego” – w wykonaniu Męskiego Zespołu Śpiewaczego Schola Gregoriana Sancti Casimiri pod kierownictwem artystycznym Mariusza Perkowskiego.

18.02.2008 Warszawa N/z Wieslaw Mysliwski w swoim mieszkaniu przy portrecie zony fot. Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER

Wiesław Myśliwski – prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści „Widnokrąg” w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007). W swoim dorobku ma poza tym powieści: „Nagi sad” (1967), „Pałac” (1970), „Kamień na kamieniu” (1984); dramaty: „Złodziej” (1973), „Klucznik” (1978), „Drzewo” (1988), „Requiem dla gospodyni” (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane („Przez dziewięć mostów’, „Pałac”, ‘Klucznik”, „Kamień na kamieniu”).

Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W.S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2014). Za „Traktat o łuskaniu fasoli” otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za „Kamień na kamieniu” w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 roku „Traktat o łuskaniu fasoli” został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia.

Powieści Myśliwskiego były tłumaczone na wiele języków. Jego książka „Traktat o łuskaniu fasoli” ukazała się w przekładzie na hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki. W 2013 roku jej tłumaczenie ukazało się w Stanach Zjednoczonych.

nagroda-karpinskiego-mysliwski-plakat/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Bogusława Wencław #Civitas Christiana Białystok #Dorota Sokołowska #dr hab. Dariusz Kulesza prof. UwB #Franciszek Karpiński #Jan Leończuk #Jolanta Gadek #ks. bp dr hab. Henryk Ciereszko #ks. dr Dariusz Wojtecki #nagroda #prof. dr hab. Jarosław Ławski #Romuald Gumienniak #Wiesław Myśliwski #XXII edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej