Home / Zapowiedzi / Wręczenie XXII Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego
e-civitas.jpg

Wręczenie XXII Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

Serdecznie zapraszamy na uroczyste wręczenie XXII Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, przyznanej Wiesławowi Myśliwskiemu – za najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka, które odbędzie się 7 listopada 2016 roku o godzinie 17:00 w Auli Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A.

18.02.2008 Warszawa N/z Wieslaw Mysliwski w swoim mieszkaniu przy portrecie zony fot. Wlodzimierz Wasyluk/REPORTER
Wiesław Myśliwski w swoim mieszkaniu przy portrecie żony, fot. Włodzimierz Wasyluk

Wiesław Myśliwski – prozaik, dramaturg, scenarzysta filmowy, redaktor. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. Urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach pod Sandomierzem. Jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści „Widnokrąg” w 1997 i „Traktat o łuskaniu fasoli” w 2007). W swoim dorobku ma poza tym powieści: „Nagi sad” (1967), „Pałac” (1970), „Kamień na kamieniu” (1984); dramaty: „Złodziej” (1973), „Klucznik” (1978), „Drzewo” (1988), „Requiem dla gospodyni” (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane („Przez dziewięć mostów’, „Pałac”, ‘Klucznik”, „Kamień na kamieniu”).

Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W.S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2014). Za „Traktat o łuskaniu fasoli” otrzymał w 2011 roku we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za „Kamień na kamieniu” w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 roku „Traktat o łuskaniu fasoli” został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia.

Powieści Myśliwskiego były tłumaczone na wiele języków. Jego książka „Traktat o łuskaniu fasoli” ukazała się w przekładzie na hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki. W 2013 roku jej tłumaczenie ukazało się w Stanach Zjednoczonych..

Fundatorem nagrody jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

/ss

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce

Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więce

#Bogusława Wencław, #Civitas Christiana Białystok, #Dorota Sokołowska, #dr hab. Dariusz Kulesza prof. UwB, #Franciszek Karpiński, #Jan Leończuk, #Jolanta Gadek, #ks. bp dr hab. Henryk Ciereszko, #ks. dr Dariusz Wojtecki, #nagroda, #prof. dr hab. Jarosław Ławski, #Romuald Gumienniak, #Wiesław Myśliwski, #XXII edycja Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego