Wrocław: “Zachowania mniejszości narodowych wobec agresji sowieckiej na Polskę”

2019/09/16
pl.jpg

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu oraz wszystkich współorganizatorów serdecznie zapraszamy na konferencję popularnonaukową: Zachowania mniejszości narodowych wobec agresji sowieckiej na Polskę.

Konferencja odbędzie się 17 września 2019 r. (wtorek) o godz. 18:00 w „Civitas Christiana” – Wrocław, ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro).

17 września 1939 r. Armia Czerwona napadła na Rzeczpospolitą. Była to realizacja niemiecko-sowieckiego układu Ribbentrop-Mołotow. Nastąpił IV rozbiór Polski. Na ziemie kresowe wtargnęło 620 tys. sowieckich żołnierzy, 4700 czołgów i 3300 samolotów. Uzasadniając napad na Polskę, władze sowieckie oświadczyły, że biorą „pod swoją opiekę życie i mienie ludności Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi”, chociaż nie istniała wtedy ani Zachodnia Ukraina, ani Zachodnia Białoruś. Istniała wielonarodowa Rzeczpospolita. I ona właśnie zdradziecko została napadnięta. Konferencja zajmie się odpowiedzią na pytanie, jak wobec agresora zachowywały się mniejszości narodowe zamieszkujące przed 1939 r. nasz kraj. A było ich wiele, Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Niemcy, Litwini, Czesi, Ormianie… w sumie ok. 12 milionów.

W debacie uczestniczyć będą: Stanisław Srokowski, Halszka Bielecka, Zbigniew Jarząbek, Tomasz Zieliński, Michał Maksim.

Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz podajemy link do wydarzenia na FB https://www.facebook.com/events/699873420479697/

Serdecznie zapraszamy!

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#agresja sowiecka #historia #konferencja popularnonaukowa #konkferencja #ojczyzna #Polska #Wrocław
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej