X Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich

2018/10/10
banner.jpg

Tegoroczne X Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich odbędzie się 18 października 2018 r. o godz. 10:00 w WSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze k/Wolsztyna.

Organizatorami X Forum są: Burmistrz i Samorząd Wolsztyna, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana – Oddział Okręgowy w Poznaniu, Parafia Farna w Wolsztynie oraz WSD Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Jego przewodnim hasłem będzie „Jan Paweł II – praca powołaniem człowieka i podstawą dobra wspólnego”. Forum towarzyszy także hasło XVIII Dnia Papieskiego – „Promieniowanie Ojcostwa”.

Organizatorzy Forum chcą przypomnieć nauczanie Jana Pawła II o pracy, która jest powołaniem człowieka, gwarantem jego godności i kluczem do rozwiązywania kwestii społecznych. Jest nie tylko warunkiem do osiągnięcia godnego życia, ale też rozwoju duchowego człowieka, aby stawał się on duchowo dojrzalszym wypełniając swoje powołanie na ziemi.

Jossemaria Escriva de Balaguer, którego Jan Paweł II kanonizował w 2002 roku nazywany jest patronem świętej codzienności. Podkreślał wartość pracy, jako, codzienne uświęcenie nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności. To właśnie wśród spraw najbardziej prozaicznych na tej ziemi powinniśmy uświęcać się służąc Bogu w wszystkim ludziom

Św. Józef, który jest także patronem ludzi pracy musiał utrzymywać rodzinę codzienną ciężką pracą własnych rąk. Może stać się wzorem do naśladowania dla współczesnych ojców. Rola ojca w rodzinie jest niezastąpiona zarówno w wymiarze dbania o jej byt materialny, jak i wychowania dzieci.

X Forum odbywa się w rocznice ważnych wydarzeń: 35 rocznica pobytu Jana Pawła II w Poznaniu i beatyfikacji Siostry Urszuli Ledóchowskiej (20 czerwca 1983 rok), Nadzwyczajny Jubileuszowy Rok Św. Józefa Kaliskiego ustanowiony przez Papieża Franciszka. Ponadto w 2018 r. jest także obchodzona 60 rocznica sakry biskupiej Karola Wojtyły i 40 rocznica wyboru na papieża. 

Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich jest kierowane do samorządów, które w różny sposób uhonorowały na przestrzeni lat na swoim terenie Papieża Polaka: honorowym obywatelstwem, pomnikiem, tablicą, imieniem szkoły, szpitala, ulicy, ronda czy innego jeszcze obiektu, lub też np. powołaniem fundacji.

Forum służy prezentacji dorobku i aktualnych działań lokalnych samorządów, oraz wymianie doświadczeń w zakresie podejmowanych u siebie różnych „inicjatyw papieskich”; tych zwłaszcza, które ewidentnie służą integracji środowiska lokalnego wokół postaci Jana Pawła II.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką X Wielkopolskiego Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich do Obry K/ Wolsztyna 18 października 2018 r. o godz. 10:00.   

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wolsztyn #forum #konferencja #obra #slider #Św. Jan Paweł II #Wielkopolskie Forum Samorządowych Inicjatyw Papieskich #wykład #zaproszenie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej