Home / Z życia "Civitas Christiana" / Chrystus Królem i Panem
sanktuarium-w-lagiewnikach.jpg

Chrystus Królem i Panem

19 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach ogłoszony został Jubileuszowy Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Uroczystość ta kończyła w Polsce rok niezwykły – właśnie mija 1050 lat od chrztu Polski.

O godz. 11.00 zgromadzeni wysłuchali konferencji biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. O godz. 12.00 wzięli udział w uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Jubileuszowy Akt proklamowano tuż po Eucharystii przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie –  odczytał go przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W tym historycznym wydarzeniu brali również udział członkowie oraz sympatycy oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Byczynie, którzy wyruszyli na pielgrzymkę. Obecność w Łagiewnikach w tak ważnym dniu wywarła na  uczestnikach  ogromne wrażenie. Można było odczuć tam obecność Ducha Świętego oraz poczuć, że jest to dzieło Boże. Śpiew, konferencja , modlitwy razem z tysiącami ludzi to świadectwo ogromnej wiary wielu pielgrzymów, którzy tego dnia podjęli trud przyjazdu do Łagiewnik.

Napełnieni Bożą  miłością uczestnicy pielgrzymki udali się następnie do kopalni soli w Wieliczce, a potem do Kalwarii Zebrzydowskiej, w której zwiedzano piękną bazylikę.  W kolejnym dniu można było uczestniczyć w Mszy św., Drodze Krzyżowej albo w koncercie zorganizowanym przez kleryków z tamtejszego seminarium. W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w zabytkowym i pełnym uroku klasztorze ojców Benedyktów w Tyńcu, gdzie poznali bogatą i długą historię tego zakonu w Polsce.

Był to bardzo owocnie spędzony czas, przede wszystkim duchowo. Modlitwa i poczucie wspólnoty umocniły wiarę uczestników, którzy powrócili do domów z radością w sercu i bogactwem wspomnień.

fot. Anna Miś
fot. Anna Miś

Barbara i Zbigniew Cabankowie, Alicja Berger-Zięba  

as