37. Ogólnopolska Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę

2017/05/29
dsc07025.jpg

26–27 maja wspólnota Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” stanęła przed obliczem Maryi Królowej Polski na Jasnej Górze. Razem z  naszym patronem, kard. Stefanem Wyszyńskim, oddaliśmy hołd Częstochowskiej Madonnie, naszej Matce.

Tegoroczna 37. Ogólnopolska Pielgrzymka miała szczególny wymiar. W tym roku obchodzimy bowiem jubileusz 300. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. W 1717 r. papież Klemens XI przyozdobił go koronami. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. W 1764 r. sejm nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Nasze narodowe oddanie Jasnogórskiej Maryi potwierdziły również obecnie sejmu i senat. 2017 rok został ustanowiony Rokiem Jubileuszowym Koronacji Obrazu. Okazji do wdzięczności Maryi jest więc wiele. Ojcowie Paulini zachęcają nas do tworzenia żywej Korony Maryi, do składania Matce Bożej duchowych darów przemienionych serc. Pielgrzymka była więc także okazją, by na nowo oddać się Matce Bożej, by pokazać jej przemienione serca. 

W wielki jubileusz wpisał się i nasz mniejszy. Włączenia Stowarzyszenia w grono wspólnot katolickich miało miejsce właśnie na Jasnej Górze. 20 lat temu.

Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się u stóp Jasnej Góry, pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. Tam O. Jerzy Tomziński otrzymał z rąk przewodniczącego Tomasza Nakielskiego Medal 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. O. Jerzy Tomziński, paulin, doktor prawa kanonicznego, to rówieśnik naszej niepodległości. Urodził się 24 listopada 1918 r. Nie byłoby Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, gdyby nie on. – Co roku pielgrzymujemy na Jasną Górę, by zawierzyć nasze stowarzyszenie, nasze rodziny, nas samych Bożej Opatrzności za pośrednictwem Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski. Tegoroczne pielgrzymowanie ma dla nas ważny kontekst: 20 –lecie uzyskania przez stowarzyszenie statusu organizacji katolickiej. To dobra okazja, żeby podziękować Panu Bogu za błogosławieństwo przez te wszystkie lata oraz żeby podziękować osobom, które Pan Bóg posłał na naszą drogę – powiedział przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana Tomasz Nakielski. Do takich osób należy o. Jerzy, który jest historią Polski, historią zakonu Paulinów, historią Jasnej Góry. – Mieliśmy wielki kredyt zaufania, który nam podarował. Przewodniczący Tomasz Nakielski i prezes Maciej Szepietowski wręczyli o. Jerzemu Tomzińskiemu Medal 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana jako wyraz wielkiej wdzięczności i sympatii.

O. Jerzy Tomziński otrzymuje Medal 20-lecia

– Twoją siłą jest Bogurodzica. Te słowa brzmią na Jasnej Górze od siedmiuset lat. Historia Jasnej Góry to historia wierności Matki Bożej dla naszego narodu. Stajemy też tutaj przy pomniku ks. kard. Wyszyńskiego. Człowieka, który wszystko postawił na Maryję. On od początku życia był wierny Matce Bożej. Jasna Góra to także historia ludzi wiernych Bogu. Tobie nigdy nie brakło pielgrzymów na Jasnej Górze. Historia zbawienia polega na wierności ludu. Od wierności Bogu zależą losy całych narodów. Dzięki Bogu w historię wierności jesteście wpisani wy, kochana Civitas Christiana! Bądźcie wierni, bo od tej wierności zależy wszystko – powiedział do pielgrzymów o. Jerzy Tomziński.

O.Roman Taborski definitor generalny Zakonu Paulinów przeszedł z pielgrzymami przez bramę jubileuszową. Poprosił, by byli ambasadorami jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku. Tymi, którzy chcą być żywą Koroną Matki Bożej, Jej czci i chwały poprzez ofiarne życie chrześcijańskie. O.Taborski zacytował ks. prymasa Wyszyńskiego będące odpowiedzią na temat polskiej pobożności –  że jest płytka, nastrojowa, uczuciowa, że nie przeobraża życia. – Wiele może w tym jest i prawdy – powiedział Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński –  ale nie należy stąd wyciągać błędnego wniosku, że nie powinniśmy być maryjni. Nie możemy być mniej maryjni, ponieważ chcemy być ludźmi Kościoła Chrystusowego. Przeciwnie. Musimy być więcej maryjni, głębiej maryjni, dojrzalej maryjni. Trzeba kult Matki Bożej poprawiać, pogłębiać, wiązać go z życiem.

– Chcemy być bardziej maryjni, dlatego przybywamy tutaj. Maryja uczy nas jedności – powiedział o. Taborski podkreślając, że spotkaliśmy się w Dniu Matki. – Na słowo ,,mama’’ otwiera się każde serce. W tym roku mówi się szczególnie na Jasnej Górze: ,,Nasza mama jest królową’’.  Niech więc ona w czasie pielgrzymki rozpali wasze serca  – dodał  o. Taborski.

– My w wielkie, tegoroczne  jubileusze wpisujemy się naszymi małymi: 20-leciem katolickości stowarzyszenia, 70 -leciem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Możemy naszą małą historię wpisywać w historię naszej ojczyzny. Jubileusz skłania do refleksji nad historią naszego środowiska. Powinien nas kierować na teraźniejszość i przyszłość. Zawsze pielgrzymujemy na Jasną Górę, by zawierzyć naszą teraźniejszość Matce Bożej Królowej Polski oraz szukać inspiracji na przyszłość. Zawsze wyjeżdżamy stąd duchowo naładowani do dalszego działania. Warto też  szukać inspiracji u naszego wielkiego patrona, prymasa Stefana Wyszyńskiego – podkreślił przewodniczący Tomasz Nakielski.

Przedstawiciele wszystkich oddziałów okręgowych z okazji 20-lecia katolickości naszego Stowarzyszenia otrzymali specjalne błogosławieństwa wystosowane przez ks. abpa Wojciecha Polaka.

Przedstawienie Civis Christi – Prymas Tysiąclecia Romana Kołakowskiego

W sali o. Kordeckiego mieliśmy okazję wysłuchać programu artystycznego  Civis Christi – Prymas Tysiąclecia Romana Kołakowskiego w wykonaniu artystów Teatru Piosenki. To spektakl napisany muzyką i słowem opowiadający o życiu Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Roman Kołakowski, kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta, reżyser teatralny i estradowy jest także autorem wielkich widowisk. Wrocławski artysta skomponował m.in. Stwarzanie świata (1997) – kantatę z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu; Klękam przed przyjacielem (2001) – kantatę poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Na 20-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana skomponował pieśń Civitas Christiana, która decyzją Rady Głównej stanie się naszym hymnem. Porywającym!

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy tradycyjnie Drogą Krzyżową po wałach Jasnej Góry.

Na zakończenie została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej uroczysta Msza św. pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. Mówił on o naszym powołaniu do apostolstwa. – Kościół nie jest zamknięty tylko dla uprzywilejowanych. Kościołem jest cały świat – napisał św. Augustyn. Te słowa są skierowane do każdego z nas, nie tylko do osób duchownych. Każdy do dzieła apostolskiego został wezwany – do służby Bogu i drugiemu człowiekowi. Aby mieć siłę do tego, by iść i głosić Chrystusa, trzeba znać drogę pańską, Ewangelię. Bez tego duchowego wyposażenia apostoł będzie głosił samego siebie. Apostoł to ten, kto zna drogę pańską.  To nasze zadanie: nie skupiać się na sobie ale swoim życiem, słowem, prostym gestem głosić Jezusa. To podstawowe wskazanie, jakie nam dziś daje boże słowo. Na mocy sakramentu chrztu i sakramentu bierzmowania wezwani jesteśmy wszyscy do apostolstwa, do aktywnego  głoszenia zmartwychwstałego Pana.

W trakcie pielgrzymki modliliśmy się o rychłe wyniesienie na ołtarza sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Naszego Patrona. Znalazło to szczególny wyraz w Akcie Zawierzenia złożonym w Bazylice Jasnogórskiej przez przewodniczącego Tomasza Nakielskiego.

Anna Staniaszek

as

 

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#slider
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej