Kwietniowe e-wydanie Civitas Christiana do pobrania!

2017/04/1
e-wydanie-grafika-marklucz.png

Patrząc na okładkę kwietniowego wydania Miesięcznika, stajemy wprost przed prezbiterium świątyni mającej w historii naszego narodu i Kościoła w Polsce znaczenie szczególne. To oczywiście prymasowska Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wzgórzu Lecha w Gnieźnie, z najcenniejszym dla naszego narodu relikwiarzem św. Wojciecha, głównego patrona Polski, niegdyś miejsce królewskich koronacji, gdzie od zarania dziejów Polski najważniejsze sprawy składano na Ołtarzu Pańskim, skąd po dziś dzień płynie prymasowskie nauczanie.

Aby pobrać e-wydanie, kliknij w okładkę.

O znaczeniu tego miejsca i polskiego prymasostwa wczoraj i dziś, w 600. rocznicę ustanowienia tej posługi w Gnieźnie, owocach Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz wyzwaniach stojących obecnie przed Kościołem rozmawiałem dla Państwa z abp. Wojciechem Polakiem, 60. prymasem Polski. Papież Benedykt XVI w skierowanym 8 grudnia 2009 r. do abp. Henryka Muszyńskiego liście, w którym przywraca stolicę prymasowską w Gnieźnie, napisał: „Honorowy tytuł Prymasa Polski, z kompetencjami określonymi w Statutach Konferencji Episkopatu Polski, cieszy się wielkim szacunkiem i znaczeniem w polskim Narodzie i jest znakiem jedności polskich katolików”. Wkład prymasostwa w dzieje państwa polskiego jest niekwestionowany, choć rola prymasa w ciągu sześciu wieków tej posługi zmieniała się, zarówno w łonie Kościoła, jak i w państwie. Arcybiskupa Wojciecha Polaka pytam o te przemiany, o jego wizję prymasostwa dziś, o nasze współczesne chrześcijaństwo, także z tymi sferami życia społecznego, które z pasterskiego punktu widzenia prymasa Polski wymagają poprawy.

Gniezno i tamtejsza katedra to także miejsce szczególne dla Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w tym roku raduje się jubileuszem 20-lecia przyznania przez Konferencję Episkopatu Polski statusu organizacji katolickiej, co 14 kwietnia 1997 r. potwierdził dekretem prymas Polski kard. Józef Glemp. Również w kwietniu br. mija 20 lat od proklamowanego w gnieźnieńskiej katedrze przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, z ówczesnym przewodniczącym Ziemowitem Gawskim, dokumentu będącego swego rodzaju kamieniem węgielnym dla obecnego wymiaru organizacji – Oświadczenia Gnieźnieńskiego.

Dziękczynna modlitwa za 20 lat katolickości „Civitas Christiana” będzie zanoszona podczas uroczystej Mszy św. 23 kwietnia br. w gnieźnieńskiej katedrze. Z uwagi na przypadające wówczas obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce liturgia odbędzie się z udziałem prymasów z wielu krajów Europy. Jak pisał św. Jan Paweł II w adhortacji Tertio Millennio adveniente: „Jubileusze w życiu indywidualnych osób zwykle łączą się z datą urodzenia, ale obchodzone są także rocznice Chrztu, Bierzmowania, pierwszej Komunii św., Święceń kapłańskich czy też biskupich, zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Niektóre z tych rocznic obchodzi się także na sposób świecki, ale chrześcijanie nadają im zawsze charakter religijny. (…) To, co powiedzieliśmy o indywidualnych Jubileuszach, odnosi się również do poszczególnych wspólnot czy instytucji. (…) Te wszystkie Jubileusze osobiste czy wspólnotowe mają wielkie i szczególne znaczenie w życiu jednostek oraz w życiu odnośnych wspólnot”. Dlatego w Gnieźnie niech nie zabraknie nikogo, kto papieskie wezwanie „Budujcie Civitas Christiana!” przyjął z wiarą i stara się wcielać w życie, zgodnie z udzielonymi mu charyzmatami.

Życzę dobrej lektury,
Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#20 lat Civitas Christiana #abp Baraniak #apb Wojciech Polak #Apokalipsa #Auschwitz #Beata Szydło #Benedykt XVI #Diament z Korony #dobro wspólne #Działalność Civitas Christiana #Finlandia #Gaudium #Grupa Wyszehradzka #Ignacy Kraszewski #Jeruzal #Jerzy Pietrkiewicz #jubileusz prymasostwa #kard. Stefan Wyszyński #Katolicka Nauka Społeczna #KNS #Kościół w Finlandii #Księga Daniela #Logika daru #ludzie #Mamrot #Michał Lengowski #Milczenie #miłosierdzie #Modlitewnik poetycki Fronda #Mój Spitfire #Multi kulti #Oświadczenie Gnieźnieńskie #papież Franciszek #Pedagogia miłosierdzia #pieniądze #Poezja Karola Wojtyły #Polskie prymasostwo #pontyfikat Franciszka #Proszę o przebaczenie #prymas gniezno #prymas polski #Prymas Tysiąclecia #slider #społeczeństwo #Wilkowyje #zarobek #zysk
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej