Spotkanie kadry “Civitas Christiana” w Wiknie

2017/05/17
dsc07739.jpg

Obecni i emerytowani pracownicy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” reprezentujący różne oddziały okręgowe spotkali się 15-16 maja w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Gawra w Wiknie k. Nidzicy. Zjazd miał charakter formacyjno-integracyjny w 20-lecie uzyskania przez Stowarzyszenie statusu organizacji katolickiej.

Z kadrą “Civitas Christiana” spotkał się eurodeputowany prof. Mirosław Piotrowski, który podjął temat aktualnych szans i zagrożeń w kontekście Unii Europejskiej. Zdaniem europosła, powoli topnieją zasoby innowacyjne Unii Europejskiej, podczas gdy wysiłki establishmentu brukselsko-strasburskiego koncentrują się głównie na osłabianiu pozycji tzw. populistów, krytyków Unii – w ostatnim czasie z Marie Le Pen na czele.

Zdaniem prof. Piotrowskiego, symptomy kryzysu UE takie jak: wyraźnie wyczuwalne odstąpienie od fundamentów chrześcijańskich, doprowadzenie do wyjścia ze struktur unijnych Wielkiej Brytanii, wzbierające na sile tendencje federalizacyjne czy lansowane wizje Unii dwóch prędkości, podzielonej na kraje strefy euro i spoza niej, domagają się pogłębionej dyskusji o przyszłym wymiarze wspólnoty. – Tworzy się przestrzeń do dyskusji o korzeniach Unii Europejskiej, jej podstawach ideowych, odniesieniu do chrześcijaństwa – stwierdził eurodeputowany. Szanse wywarcia wpływu na europejskich decydentach prof. Piotrowski upatruje także w inicjatywach oddolnych poszczególnych krajów i organizacji społecznych. – Tu widzę zadania również dla Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Europa Christi powinna wypełnić na nowo tę przestrzeń, która obecnie tworzy się w UE – mówił Piotrowski.

Do hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce “Idźcie i głoście” nawiązywał w homilii ks. kan. Romuald Zapadka, asystent kościelny olsztyńskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, który przewodniczył Mszy świętej. Kaznodzieja wskazał na Maryję, jako wzór całkowitego zawierzenia Bogu. Duchowny przekonywał, że w roku 100-lecia objawień w Fatimie, 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i 140-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie trzeba nam od Maryi uczyć się wielkiej wiary. – Ona wierzyła w Boga i wierzyła Mu przez całe swoje życie. Budując “Civitas Christiana”, społeczność chrześcijańską, musimy każdego dnia zadawać sobie ważne pytanie: czy prawdziwie wierzymy w Chrystusa i wierzymy Jego Słowu, ufamy Bogu? – pytał kaznodzieja. – Przede wszystkim, niech nie zabraknie nam wiary, która jest gotowa przyjąć wszystko z ręki Bożej – modlił się ksiądz kanonik.

Na dwudniowe spotkanie złożyły się również bloki programowe poświęcone jubileuszowi organizacji: „Stowarzyszenie 20 lat po uzyskaniu statusu organizacji katolickiej” oraz „Grupa Inco S.A. dziś” – firmie należącej do “Civitas Christiana”. Wysłuchano wystąpień wiceprzewodniczących Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”: Sławomira Józefiaka, prezesa spółki Grupa Inco S.A. oraz Romualda Gumienniaka, któremu podlegają kwestie formacyjne i programowe. Obecny wymiar ekonomiczny, zasobowy i kadrowy organizacji przedstawił Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia. W spotkaniu uczestniczył również Zbigniew Połoniewicz, sekretarz generalny Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” i Jolanta Burian, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Zjazd przedstawicieli obecnej i emerytowanej kadry Stowarzyszenia potwierdził, że przesłanie św. Jana Pawła II “budujcie Civitas Christiana” jest wciąż aktualne, pilne do podjęcia i łączy pokolenia. Spotkanie było okazją do wspólnego namysłu nad drogą Stowarzyszenia do uzyskania statusu organizacji katolickiej i spojrzenia w przyszłość. Nie bez znaczenia jest wymiar integracyjny, stwarzający okazję umocnienia wspólnotowości i wymiany doświadczeń ludzi w różnym wieku, z różnych stron kraju, których połączyła troska o Kościół i Ojczyznę.

Spotkanie odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym “Gawra” w Wiknie k. Nidzicy. Należący do Grupy Inco S.A. pensjonat jest położony nad brzegiem jednego z najpiękniejszych mazurskich jezior – Omulew. Kompleks wypoczynkowy otaczają przepiękne lasy, a w jego bliskim sąsiedztwie znajduje się rezerwat przyrody, który przecinają dydaktyczne ścieżki spacerowe. Wspaniała przyroda sprzyja odpoczynkowi, czemu także służył pobyt uczestników zjazdu.

 

tekst / fot. Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Gawra #Mazury #Mirosław Piotrowski #na weekend #odpoczynek #ośrodek wypoczynkowy #slider #UE #Unia Europejska #urlop #wakacje #Wikno
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej