225-ta rocznica wydania Pieśni Nabożnych Franciszka Karpińskiego [VIDEO]

2017/01/23
16299718-1065008193627181-3089275046367866480-o.jpg

W minioną sobotę zaistniała okazja do wysłuchania nie tylko fantastycznych głosów, ale także nieco już zapomnianych instrumentów. Wtedy właśnie miało miejsce ważne wydarzenie przybliżające twórczość oświeceniowego pisarza, który związany był z naszym regionem. W sobotni wieczór w Auli Magna Pałacu Branickich odbył się koncert „Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego”. Okazją do tego wydarzenia jest 225. rocznica wydania drukiem owych pieśni w oficynie oo. Bazylianów w Supraślu w 1792 roku.

– To właśnie w tym zbiorku po raz pierwszy ukazała się drukiem najsłynniejsza kolęda „Bóg się rodzi” i dlatego to w okresie Bożego Narodzenia zaplanowaliśmy rozpoczęcie obchodów tej ważnej dla mieszkańców Białegostoku i regionu rocznicy – mówi Mariusz Perkowski z Fundacji Pro Anima, która organizuje koncert. Tom był pomyślany jako modlitewnik dla ludu ze wskazówkami dotyczącymi melodii. Zbiór składał się z 29 pieśni oryginalnych i 20 przekładów psalmów. Utwory miały zastąpić funkcjonujące ówcześnie pieśni religijne o niskiej wartości. W czasie koncertu zaśpiewał Męski Zespół Śpiewaczy Schola Gregoriana Sancti Casimiri z Białegostoku. Na dawnych instrumentach – lirze korbowej, wirginale , fisharmonii, portatywie gęsim – zagrał etnomuzykolog Bartosz Izbicki. Słowo wstępne wygłosił Waldemar Smaszcz. Koncert był połączony z promocją najnowszej płyty zespołu „Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego”, którą koncertowi artyści nagrali w lipcu 2016 roku. Wówczas obchodziliśmy 275. rocznicę urodzin tego poety, pamiętnikarza, dramatopisarza, tłumacza, publicysty, który był związany z Podlasiem przez prawie połowę swojego życia. Oprócz pieśni płyta zawiera fragmenty Pamiętników Franciszka Karpińskiego, które odczytał znany białostocki poeta i regionalista Jan Leończuk.

Sobotni koncert organizowany jest przez Fundacje PRO ANIMA we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” Oddziałem Okręgowym w Białymstoku i Akcją Katolicką Archidiecezji Białostockiej. Finansowo wspierany jest z budżetu miasta.

Tomasz Filipowicz

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Bartosz Izbicki #Civitas Christiana Białystok #Franciszek Karpiński #Jan Leończuk #koncert #pieśni #tradycja #Waldemar Smaszcz
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej