Piękno to przecież nie próżność - św. Gianna Beretta Molla

2022/04/28
joanna beretta molla na zaproszenie swietej article photo e1459439106456

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający Giannę Berettę Mollę. Znaczek w nakładzie 100 tys. sztuk będzie dostępny w placówkach pocztowych od 30 kwietnia br.

Od kilku lat Poczta Polska wykorzystując wydawnictwa filatelistyczne, przypomina o postaciach ważnych dla historii Kościoła. Najnowsza produkcja upamiętnia św. Giannę Berettę Mollę. Była ona włoską lekarką i młodą mamą, która świadomie ofiarowała swoje życie za życie córki odkładając leczenie włókniaka "na później". Po jej śmierci mąż powiedział: 

(...) Aby zrozumieć jej decyzję, trzeba pamiętać o jej głębokim przeświadczeniu – jako matki i jako lekarza – że dziecko, które w sobie nosiła było istotą, która miała takie same prawa, jak pozostałe dzieci, chociaż od jego poczęcia upłynęły zaledwie dwa miesiące.

Do ostatnich dni Gianna towarzyszyła trójce swoich dzieci oraz mężowi, realizując swoje życie w miłości do Boga i bliźnich. W 1961 roku otrzymała diagnozę - rozwinięty włókniak umiejscowiony w macicy. Mogła wybrać leczenie skutkujące usunięciem macicy i rozwijającego się w niej kolejnego życia, mimo wszystko stanowczo oświadczyła, że swoim leczeniem zajmie się po porodzie.

– Osoby takie, jak Gianna Beretta Molla pokazują współczesnemu człowiekowi, że w zwykłym życiu można dokonywać niezwykłych czynów. Wybór tej dzielnej kobiety, lekarza i matki, jest jednym z tych heroicznych czynów, które wypływają z wiary i silnych zasad moralnych. Gianna chciała po prostu by jej dziecko żyło, bo każdemu życiu należy się szacunek i żadna cena nie była dla niej zbyt wysoka, by to życie zachować. Nasz najnowszy znaczek z podobizną św. Gianny jest kolejnym, który pokazuje niezwykłe czyny zwykłych ludzi. Być może ta emisja i związana z jej bohaterką historia doda odwagi matkom, które oczekując na swoje dziecko przeżywają wielkie rozterki i problemy – mówi Wiesław Włodek wiceprezes Poczty Polskiej.

Modlitwa za wstawiennictwem św. Joanny

Boże, Ty powiedziałeś, że nie ma większej miłości nad tę, kiedy ktoś daje życie za osobę ukochaną. Dziękujemy Ci, że dałeś nam w osobie Świętej Joanny płomienny przykład prawdziwej miłości i szacunku do życia. Dopomóż nam, abyśmy zrozumieli Jej przykład życia, rozpowszechniali go i sami nim żyli. Odnów we wszystkich kobietach, żyjących na całym świecie, zrozumienie sensu ich misji i szacunku dla każdego życia, które jest darem Boga, a na którego straży winny stać nawet za cenę własnego życia. Daj nam łaskę, której oczekujemy za wstawiennictwem Świętej Joanny, która idąc za przykładem Jezusa, ofiarnie złożyła swoje życie za życie innych. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Gianna Beretta Molla #poczta polska #wspomnienie #brewiarz #znaczek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej