Agnieszka Zalewska: Spotkanie z Żywym Słowem

2020/06/17
62

W dniach 15 i 16 czerwca 2020 r., w datę Finału 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, w sposób inny niż dotychczas, obchodziliśmy święto Pisma Świętego. Rokrocznie w tym czasie spotykamy się w Niepokalanowie, w gronie laureatów, katechetów i sympatyków Konkursu z całej Polski. Z powodu pandemii spotkanie miało jednodniowy, skrócony program, zaś część działań została przeniesiona online.

,,Effatha” - Spotkanie z Żywym Słowem to hasło przewodnie, które przyświecało spotkaniu w gronie przedstawicieli uczestników, ich rodziców, organizatorów u stóp Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask 16 czerwca 2020 r. w Niepokalanowie. Pierwszym punktem programu była Msza święta w intencji dzieła Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, której przewodniczył ks. Dariusz Wojtecki – asystent krajowy Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” i członek komisji Konkursowej OKWB. W koncelebrze Mszę Świętą sprawowali: ojciec Mirosław Adaszkiewicz - kustosz sanktuarium, ksiądz Marcin Rogala – asystent oddziału w Radomiu oraz ksiądz Maciej Goratyński z Archidiecezji Łódzkiej.

Modlitwa w łączności duchowej z osobami, którym sercu dzieło OKWB jest bliskie, miała charakter nawiązujący do trudnego czasu pandemii, jaki przyszło nam przeżywać. W oprawę liturgiczną Mszy świętej włączyli się uczestnicy Konkursu: liturgia słowa - Krzysztof Niemczyk, psalm i alleluja - Anita Łebedowska, zaś modlitwa powszechna wolontariuszka - Katarzyna Ozga. Zgodnie z tradycją, udaliśmy się też na pamiątkowe zdjęcie przed Bazylikę.

Następnie uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Słowa Bożego wraz z adoracją najświętszego sakramentu, podczas której można było usłyszeć fragmenty Pisma Świętego, zaczerpnięte z zakresu merytorycznego 24. edycji Konkursu – Księgi Liczb i Listu św. Pawła do Koryntian. Ks. Dariusz Wojtecki we wprowadzeniu mówił: ,,Otwórzmy się na Słowo Boga, aby mogło ono rozkwitnąć w naszym życiu owocami Ducha Świętego. Niech to nasze spotkanie z żywym Słowem będzie inauguracją tegorocznego Święta Biblii, abyśmy jeszcze głębiej mogli poczuć radość Ewangelii’’. W dalszej części rozważań Ks. Dariusz skierował do uczestników słowa nawiązujące do obecnie panującej sytuacji: ,,Chociaż hałas i zagłuszanie panują dzisiaj wokół nas jak nigdy dotąd, i to nie tylko z powodu pandemii, niemniej jednak to wezwanie „Effatha” niech wciąż rozbrzmiewa w waszych sercach, aby otworzyć się na pełną radość życia. Jesteście zaproszeni do dawania świadectwa radości ze spotkania z Jezusem w Jego Słowie. Każde spotkanie z Jezusem zmienia wasze życie. Taki jest Pan. Zechciejcie opowiadać o tym, jak wiele cudownych rzeczy może czynić Pan Jezus w waszym życiu. Nie lękajcie się słuchać Ducha Świętego, który być może podpowiada wam odważne decyzje!’’.  Medytacja była przeplatana pieśniami przygotowanymi przez młodzież. W oprawę liturgiczną Celebracji Słowa Bożego zaangażowani byli: Rafał Paluchowski, Ewa Urbanek i Monika Pazdan. Msza Święta i Nabożeństwo Słowa, dzięki uprzejmości Ojców Franciszkanów, były transmitowane na żywo na ich kanale Youtube, za co składamy serdeczne Bóg zapłać!

Podczas wizyty w Niepokalanowie, podobnie jak w latach ubiegłych, uczciliśmy postacie św. Maksymiliana i św. Jana Pawła II, składając kwiaty i zapalając znicz pod ich pomnikami. Pomodliliśmy się również przy pomniku kardynała Stefana Wyszyńskiego, wspominając ten szczególny rok, w którym miała odbyć się kanonizacja Patrona naszego Stowarzyszenia. Następnie w duchu wspólnoty udaliśmy się na obiad.

W drugiej części spotkania odbyła się promocja projektu Biblia Audio Młodych, który został  zrealizowany po raz pierwszy, we współpracy z twórcami Biblii Audio. Projekt to dźwiękowa opowieść biblijna, ukazująca Księgę Liczb i List św. Pawła do Koryntian, wzbogacona akustycznymi efektami specjalnymi i oryginalną muzyką, w której udział wzięli uczestnicy naszego Konkursu. Projekt zaprezentowali Marta Witczak – Żydowo – koordynator projektu oraz Patryk Makowski – przedstawiciel Biblia Audio Superprodukcja. Marta i Patryk przypomnieli jak wyglądał proces realizacji projektu, zaprezentowali jego efekty, podzielili się humorystycznymi sytuacjami, które towarzyszyły nagraniom. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe wydania w postaci Digipacku z nagraniem. W sposób szczególny zostali docenieni, Ci którzy użyczali swego głosu do audiobooka. Kolejnym promowanym projektem była świeżo przygotowana aplikacja OKWB #ByćBliżejSłowa, którą zaprezentował zespół koordynujący w składzie: Ula Tomasiak, Wojciech Ostrowski oraz Marcin Sułek. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że w aplikacji dedykowanej OKWB użytkownicy znajdą m.in. informację o idei Konkursu, bezpośredni dostęp do zakresu merytorycznego bieżącej edycji, cotygodniowy test wiedzy z Pisma Świętego z nagrodami, a także inspirujące cytaty ze Słowem Bożym. Aplikacja dostępna jest na system Android, do pobrania w Sklepie Google Play. Na koniec spotkania Agnieszka Zalewska – koordynator krajowa Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej zaprezentowała działania inicjowane podczas pandemii, plany dotyczące organizacji jesiennej edycji Konkursu w sferze online, a także zarys 25. Jubileuszowej edycji OKWB.

W pierwszy dzień obchodów upamiętniających datę Finału - 15 czerwca 2020 r. - została przygotowana specjalnie dla uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wieczorna transmisja z księdzem Teodorem Sawielewiczem z kanału Teobańkologia (czyli ewangelizacja – poważne treści w filigranowej formie). Ksiądz Teodor wygłosił konferencję do młodych pt. ,,Jak usłyszeć głos Boga w swoim życiu?” Słuchacze mieli również możliwość zadawania prowadzącemu pytań na żywo, na które spontanicznie odpowiadał. Następnie ks. Teodor poprowadził różaniec w intencji rozpoznania powołania życiowego oraz modlił się wstawienniczo o słuch duchowy. W transmisji online uczestniczyło w szczytowym momencie 35 tys. odbiorców na wszystkich kanałach.

Na okazję wspomnienia czerwcowego Finału OKWB został przygotowany również cykl podcastów ze świadectwami uczestników Konkursu pt. ,,Biblia Księgą mojego życia”. Były one publikowane od 15 czerwca do 19 czerwca 2020 r., ciesząc się dużą popularnością w mediach społecznościowych. Istnieje możliwość ich odsłuchania na naszym profilu Soundcloud pod adresem: 

Zalewska

Agnieszka Zalewska

Członkini Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” oraz dyrektor Instytutu Biblijnego, który jest organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Pasjonuje się śpiewem i lubi ludzi, którymi się otacza.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej