Białystok: Tato - bądź, prowadź, chroń - hasłem Marszu dla Życia i Rodziny

2021/10/11
bialystokmarsz 1
Źródło: Pch24.pl

W niedzielę (10.10) ok. 2000 osób wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny w Białymstoku. Uczestnicy w ten sposób chcieli wyrazić poparcie dla ochrony życia poczętego i tradycyjnego modelu rodziny. Hasło tegorocznego pochodu "Tato - bądź, prowadź, chroń" nawiązuje do trwającego w Kościele Roku św. Józefa patrona Ojcostwa.

To wydarzenie rozpoczęła popołudniu Msza Św. w intencji rodzin w Archikatedrze. "Nienawiścią nie obronimy naszych chrześcijańskich wartości. Nie obronimy małżeństwa i rodziny, a przecież nie możemy tej obrony zaniechać. Brońmy więc nade wszystko przykładem własnego życia. Jak piękne są miłujące się małżeństwa! Jakże piękne i budujące są przykłady rodzin przyjmujących przychodzące na świat dzieci, otulające je miłością, dające poczucie bezpieczeństwa i troszczące się o ich wychowanie w duchu miłości Boga i ojczyzny" - mówił  podczas homilii abp Józef Guzdek.

Metropolita Białostocki, nawiązując do apelu jaki skierował w ubiegłą niedzielę do wiernych archidiecezji wskazał, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny.  Stając w obronie chrześcijańskiej nauki o rodzinie należy „unikać konfrontacji, przemocy słownej i użycia siły”. Przywołał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jego postawę wobec zła i ludzi będących na usługach systemu ateistycznego. „To nas zobowiązuje do naśladowania naszego patrona, który zło dobrem zwyciężał” – mówił abp Józef Guzdek.

Nawiązał również do nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, apelował do zgromadzonych, aby zapoznali się z jego „przesłaniem o rodzinie „Bogiem silnej”, jego znaczeniu w procesie wychowania dzieci i młodzieży oraz przyszłości naszej ojczyzny”. Arcybiskup Guzdek przywołał również słowa zawarte w testamencie Błogosławionego: „Uważam sobie za łaskę, że mogłem dać świadectwo Prawdzie jako więzień polityczny przez trzyletnie więzienie i że uchroniłem się przed nienawiścią do moich Rodaków sprawujących władzę w Państwie. Świadom wyrządzonych mi krzywd, przebaczam im z serca wszystkie oszczerstwa, którymi mnie zaszczycali”.

Wskazał na miłość i przebaczenie, będącymi remedium na podziały naszego społeczeństwa. Kryzysowi cywilizacji chrześcijanie winni przeciwstawić cywilizację miłości, która jest zdolna „rozbroić nasze serca”. „Należy pokazać i przekonać innych, że tylko związek mężczyzny i kobiety przez sakramentalne małżeństwo oraz miłujące się rodziny są nadzieją na lepsze jutro, na przyszłość Kościoła i ojczyzny” – dodał metropolita.

Uczestnicy ruszyli spod  białostockiej katedry do kościoła św. Rocha. Marsz zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. Organizatorami wydarzenia były środowiska katolickie, patriotyczne i konserwatywne.

/uk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Marsz dla Życia i Rodziny #tak dla życia #ojcostwo #mama i tata #dziecko
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej