Biografia biskupa Gawrońskiego

2014/06/12

W maju Rada Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z jej Przewodniczącym Edwardem Urbańczykiem zorganizowała spotkanie poświęcone biskupowi Andrzejowi Gawrońskiemu. Prelekcję wygłosił kustosz Muzeum Regionalnego w Iwanowicach Adam Miska. Prelegent przedstawił rys biograficzny biskupa Gawrońskiego, człowieka wielce zasłużonego dla nauki, regionu Powiśla Dąbrowskiego i Krakowa.

Biskup Andrzej Gawroński herbu Rawicz urodził się w Lubaszu koło Szczucina w 1740 r. W roku 1756 r. wstąpił do zakonu jezuitów i rozpoczął studia. Studiował w Poznaniu i Wiedniu. Był profesorem matematyki, filozofii i astronomii. Po kasacie zakonu jezuitów zatrudnił się na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i włączył w pracę Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych działającego w ramach Komisji Edukacji Narodowej. W okresie istnienia Księstwa Warszawskiego został mianowany senatorem Księstwa. Zmarł w 1813 r. w Krakowie.

Człowiek ten zrobił bardzo wiele dla nauki nie tylko własnym wkładem intelektualnym, ale również finansując edukację i pomagając biednym studentom odznaczającym się wybitnymi zdolnościami umysłowymi.

W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr 2 i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, dyrektorzy instytucji kultury, emeryci i członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Monika Pazdan

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Gawroński #prelekcja
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej