Chiny: święcenie biskupie z pominięciem papieża

2021/02/18
Cina Hebei Church and flag
źródło: asianews.it

W Chinach przyjęto rozwiązania, według których nowi biskupi w tym kraju będą wyświęcani bez udziału Stolicy Apostolskiej. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 maja. Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich oraz konferencja biskupów będą wybierały, zatwierdzały oraz wyświęcały nowych kandydatów.

Dokument budzi niepokój, gdyż w żaden sposób nie jest wspomniana tam rola papieża. Kandydatów ma proponować Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, które jest organizacją wspierającą linię chińskiego rządu. Następnie zatwierdzać i wyświęcać ma ich Chińska Konferencja Biskupów Katolickich. Po wyświęceniu obydwa ciała mają poinformować stronę rządową o wyborze kandydata.

Stolica Apostolska została zupełnie pominięta pomimo przyjętego w 2018 roku porozumienia, które w ubiegłym roku przedłużono na kolejne dwa lata. Treść porozumienia nigdy nie została podana do wiadomości publicznej, jednak formułowane są opinie, że w zamian za uznanie komunii chińskiego episkopatu Watykan zastrzegł sobie prawo do wetowania kandydatur.

Nowy dokument nakłada także wiele zobowiązań wobec rządzącej partii: wspierania jej linii politycznej, zakaz organizowania spotkań bez zgody władz, mają przechodzić szkolenia z edukacji politycznej i kulturalnej. Wejścia do świątyń mają być monitorowane a wierni rejestrowani.

Około 6 mln katolików jest związanych z prorządowym stowarzyszeniem. Na kilkanaście milionów szacuje się liczbę katolików, którzy funkcjonują w ramach tzw. Kościoła podziemnego, nieuznawanego przez władze chińskie.

źródło: ekai.pl

/mz

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Chiny #Watykan
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej