Dni Kultury Chrześcijańskiej w Gliwicach

2018/10/11
gliwice-0.jpg

Za nami II Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowane przez Oddział Okręgowy w Opolu oraz  Fundację „Civitas Christiana”.

To ważne dla naszego okręgu wydarzenie odbywało się w dn. 3-7 października w Gliwicach. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Boska sztuka niepodległa” i ściśle wiązało się z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biorący udział w Dniach Kultury mieli okazję spotkać się z twórczością najwyższych lotów – wysłuchać wykładu wybitnego reżysera Krzysztofa Zanussiego, obejrzeć obrazy utalentowanych twórców oraz zanurzyć w poezji ks. Jana Twardowskiego wyśpiewanej przez Mietka Szcześniaka.

3 października w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach mieliśmy honor gościć wybitnego reżysera, pedagoga i filozofa Krzysztofa Zanussiego. Moderatorem dyskusji był filmoznawca ks. prof. Marek Lis, asystent Stowarzyszenia w diecezji opolskiej. Nasz prelegent zwrócił uwagę obecnych wielką erudycją oraz głębokimi przemyśleniami na temat najważniejszych wartości. Dużo miejsca poświęcił roli prawdy w obecnym życiu społeczno-politycznym: „Żyjemy w czasach, kiedy nikt do prawdy nie jest zobowiązany”. Wskazał także na usypiającą rolę mediów, które zniechęcają nas do poszukiwań prawdy.

Nie zabrakło także pytań na temat głośnego obecnie filmu „Kler”. Według prelegenta reżyser Wojciech Smarzowski jest człowiekiem bardzo utalentowanym i ma wiele do powiedzenia w polskim kinie, zaś sam film nie obraża uczuć religijnych. Reżyser wspomniał także o swoim najnowszym obrazie pt. „Eter”, którego premiera planowana jest na grudzień. Spotkanie z K. Zanussim stało się okazją do rozmowy o kondycji polskiego kina i obecności w nim wartości chrześcijańskich.

Celem uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, a także 40-lecia wyboru Papieża Polaka na stolicę Piotrową 5 października w kawiarence „Zamkowa” w Gliwicach odbył się wernisaż pt. „Polska Jesień. 1918-1978-2018”. Kuratorem wystawy był prof. Aleksander Marek Zyśko z wrocławskiej PWSSP, który otworzył spotkanie. W klimatycznym wnętrzu można było obejrzeć  kilkanaście prac (w tym plakaty, fotografie czy obrazy) wykonanych różnymi technikami. Przedstawione dzieła urzekały dbałością o detale, wykorzystanymi motywami oraz pięknem kolorów. Nasi goście poprzez sztukę mogli obcować z Bogiem i doświadczyć niezapomnianych przeżyć duchowych. W ten sposób twórcy-plastycy podzielili się z nami refleksją na temat dwóch wskazanych wyżej rocznic tak ważnych dla polskiej historii i kultury.

Ukoronowaniem naszego obcowania z „boską sztuką” stał się wspaniały koncert charytatywny „Most do nieba” Mietka Szcześniaka w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach. Sala pękała w szwach. Artysta zaśpiewał wiersze ks. Jana Twardowskiego ze swej płyty „Nierówni” – w sposób urzekający przetłumaczył je na język muzyki. Ciekawego kolorytu występowi dodał Paulinho Garcia, mistrz brazylijskiej gitary, który oczarował zebranych latynoskimi dźwiękami. Celem koncertu było zebranie funduszy na pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie. Jego założycielka s. Michaela Rak prosi o wsparcie ludzi dobrej woli (więcej na www.mostdonieba.pl). Koncert odbył się przy współpracy z fundacją „Anioły Miłosierdzia” reprezentowaną przez Grzegorza Kicińskiego.

Za pomoc w organizacji naszego wydarzenia dziękujemy Urzędowi Miasta Gliwice oraz ks. Robertowi Chudobie, dyrektorowi Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II.

Alicja Berger-Zięba

Fot. Anna Meslin

/mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#chrześcijaństwo #Dni Kultury Chrześcijańskiej #Mietek Szcześniak #slider #wiara
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej