Dobiegł końca pierwszy dzień Finału 27. OKWB

2023/06/5
CCH 7087 v2
Fot. Marta Karpińska

120 uczestników podeszło dzisiaj do części pisemnej Finału 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Siedmiu z nich awansuje do części ustnej finału, która odbędzie się jutro, i zawalczy o nagrody główne jakimi są: pielgrzymki do Ziemi Świętej, pielgrzymki do Wilna, indeksy na uczelnie m.in. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski  Jana Pawła II, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczniom towarzyszy blisko 105 katechetów.

Po przyjeździe do Niepokalanowa i rejestracji, na uczestników czekał obiad w restauracji U Braci. O godzinie 14 Finał 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej rozpoczęło Nabożeństwo Słowa w Kaplicy św. Maksymiliana. Usłyszeliśmy czytania z Księgi Powtórzonego Prawa oraz Listu do Hebrajczyków, które wchodzą w tegoroczny zakres tematyczny konkursu, oraz fragment z Ewangelii wg św. Mateusza. Słowo do zebranych skierował o. Dariusz Kucharek z diecezji drohiczyńskiej.

Biblista wyjaśnił, czym dla apostołów była deklaracja „Jezus jest Panem” – było to uznanie, że Chrystus umarł i zmartwychwstał oraz że to dzięki Niemu możemy dostąpić odkupienia. Wszystkie trzy czytania zostały wybrane ze względu na bycie wyjaśnieniem, co to znaczy przyjąć w swoim życiu, że Jezus jest Panem.

Mogę wygrać konkurs biblijny, ale nigdy nie przyjąć tej [prawdy], tego że Jezus jest Panem” – wskazał kapłan.

O. Kucharek wyjaśnił, że apostołom zależało, żeby ludzie, których ewangelizowali, najpierw rozumieli ten fakt. Dopiero później sensu nabiera dalsze nauczanie.

„Jezus jest Panem” oznacza, że Królestwo Boże już się realizuje w moim życiu – podsumował biblista.

Kolejnym punktem programu było świadectwo ks. Rafała Kanieckiego, który w latach 2018-2020 był wikariuszem parafii wojskowej w Krakowie i kapelanem 6. Brygady Powietrznodesantowej oraz Oddziału Żandarmerii Wojskowej. W 2020 r. został administratorem parafii wojskowej w Bielsku-Białej i kapelanem 18. bielskiego batalionu powietrznodesantowego. W 2021 r. był kapelanem 43. zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie, który realizuje misję o charakterze stabilizacyjnym. Zadaniem grupy było opanowanie tarć miedzy Serbami i Albańczykami. Ks. Kaniecki przez wiele miesięcy był jedynym księdzem katolickim na miejscu.

Biskup Wiesław Lechowicz, Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego, ze względu na obowiązki, nie mógł być obecny, ale przekazał pozdrowienia dla uczestników OKWB. Wyświetlony został też materiał filmowy, w którym biskup opowiedział o posłudze kapelanów wojskowych. Zaprosił też do posługi dla Boga i Ojczyzny właśnie w takiej formie.

Kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego w Polsce opowiedział o odnalezieniu swojego powołania kapłańskiego i później jako kapelana wojskowego. Przyznał, że już jako nastolatek czuł powołanie, jednak próbował je przez jakiś czas zagłuszyć przekierowując energię na treningi szermierki. Jako uczeń technikum trafił nawet na konkurs biblijny, bo chciał ominąć lekcje. Ostatecznie, ku swojemu zdziwieniu, przeszedł do finału, na którym zajął 41. miejsce. W dziedzinie sportu zaszedł już wtedy o wiele wyżej i jako mistrz szermierski postanowił wstąpić do seminarium. Decyzja jednak nie była taka prosta, gdyż ks. Rafał otrzymał propozycje nie tylko z trzech polskich Akademii Wychowania Fizycznego, aby podjąć studia na ich uczelni, ale taka propozycja spłynęła również z Penn State University w Pensylwanii. Prelegent powiedział, że postanowił mimo wszystko iść na głosem powołania i w związku z tym, że pochodzi z rodziny wojskowej, wybrał ordynariat polowy.

Prelegent zaprosił również uczestników spotkania do zadawania pytań. Na koniec odbyła się projekcja filmu „W służbie…”, zrealizowanego przez Telewizję Polską, pokazującego, na czym polega praca kapelanów w Wojsku Polskim.

O godzinie 16 finaliści etapów diecezjalnych przystąpili do etapu pisemnego Finału 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Na rozwiązanie testu 120 uczniów miało 45 minut. Z ich grona zostanie wyłonionych siedmiu laureatów z najlepszym wynikiem, którzy jutro zmierzą się w etapie ustnym i zawalczą o główne nagrody.

W tym czasie odbyło się też spotkanie z katechetami i opiekunami, którym rozdano podziękowania i upominki od Grupy INCO S.A. za trud całorocznej pracy z uczniami i wspieranie ich w przygotowaniach do konkursu. Zaprezentowano spot informacyjny promujący produkty oraz prezentujący działalność spółki i firm zależnych. Obecni podczas spotkania byli również Sławomir Józefiak, prezes Grupy INCO S.A. i Przewodniczący Rady Nadzorczej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a także Piotr Sutowicz, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej KSCCH.

Ks. prof. Mirosław Jasiński, członek komisji konkursowej, w prezentacji przygotowanej dla katechetów i opiekunów nawiązał do tegorocznej tematyki OKWB – Listu do Hebrajczyków. Skupił się na kilku wersetach 12 rozdziału księgi, wskazując na oryginalne brzmienie niektórych sformułowań, dzięki czemu można lepiej zagłębić się w treść Listu. Ks. Jasiński przybliżył też zebranym sytuację Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Dodał, że 10 maja obchodzimy w Kościele katolickim Dzień Kościoła Koptyjskiego. Papież Franciszek spotkał się właśnie tego dnia z papieżem koptyjskim, Tawadrosem. Ojciec Święty nakazał też wpisać do martyrologium katolickiego nazwiska 21 męczenników koptyjskich, którzy stracili życie 15 lutego 2015 roku na wybrzeży Libii. Prelegent podkreślił wagę ekumenizmu i zachęcił katechetów, aby edukować młodzież w tym temacie. Na koniec wystąpienia nastąpił czas na pytania dotyczące pracy komisji konkursowej OKWB.

Po kolacji dla uczestników Finału przygotowano spotkanie z reżyserem filmu „Prorok”, który opowiada o Prymasie Tysiąclecia. Jako że bł. Stefan Wyszyński jest patronem Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, wsparło ono Michała Kondrata w realizacji tej produkcji. Reżyser podkreślił, że za pomocą treści audiowizualnych można bardzo skutecznie wpływać na świadomość ludzi.

Filmy, które będę robił w przyszłości nie muszą być katolickie, ale muszą nieść jakieś dobro. Prawda ewangeliczna nie musi być opowiadana dosłownie, ale każda nasza np. rozmowa w sklepie powinna być inspirowana tym, co jest najważniejsze (…), powinna być poświęcona Temu, komu poświęcam swoje życie – wskazał Kondrat.

Michał Kondrat opowiedział o tym, jak przebiegał proces tworzenia jego najnowszego filmu, o motywacjach podjęcia tego tematu oraz zdradził, że tematem, jaki podejmie w kolejnym filmie, będzie historia rodziny Ulmów.

Jako kolejny głos zabrał Grzegorz Kiciński z Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Swoje przemówienie zaczął od świadectwa pro-life w swojej rodzinie. Kiedy jego żona była w ciąży z piątym dzieckiem, lekarze wydawali wyrok na jej życie – przy cukrzycy i po czterech cesarkach kobieta miała nie przeżyć kolejnego porodu. Małżeństwo trwając w ufności Panu trafili w końcu na właściwych lekarzy, którzy zatroszczyli się o zdrowie matki i ich nienarodzonego piątego dziecka. Dzisiaj najmłodsza córka ma rok i dwa miesiące.

Przedstawiciel Aniołów Miłosierdzia podkreślił też wagę dziękczynienia w życiu. Przytoczył historię Oksany, na której blok w Donbasie spadły pierwsze bomby podczas wojny na Ukrainie. Dziewczyna spędziła tydzień pod gruzami. Po przewiezieniu do hospicjum Aniołów Miłosierdzia na Litwie okazało się, że choruje na raka i nie zostało jej wiele czasu.

Powiedziała, że dzisiaj błogosławi Pana za całą tę nitkę, za historię swojego życia (…), bo to ją doprowadziło do miejsca, w którym po raz pierwszy doświadczyła miłości. (…) Wcześniej nie znała Boga, nie wiedziała, czym jest religia katolicka (…). Ona mówiła: „Jeżeli wy mówicie, że Bóg jest miłością i ten Bóg smakuje tak, to ja chce do tego Boga” – opowiedział gość spotkania.

Grzegorz Kuciński podzielił się też kilkoma historiami podopiecznych hospicjum. Jedną z nich była historia Gabrysi, która cierpi na chorobę sprawiającą jej ogromnie dużo bólu i pozbawiła dziewczynkę możliwości chodzenia. Kiedy Gabrysia usłyszała od s. Michaeli, że próbują wybudować hospicjum dla dzieci, stwierdziła:

To już wiem, dla kogo to wszystko.

Mama dziewczynki powiedziała potem, że jak jej córka leżała zwinięta w kłębek w cierpieniu, można było usłyszeć, jak szepcze:

Jezu. Ufam. Tobie. Wybuduj. To. Hospicjum.

Grzegorz Kiciński zachęcił do wspierania Fundacji Aniołów Miłosierdzia i do śledzenia jej działalności w mediach społecznościowych.

Na nogi poderwał uczestników o. Michał Więch z Franciszkańskiego Rap Session. Teksty młodych zakonników z Gdyni mówią o miłości Boga, o przebaczeniu i modlitwie. Utworowi o pięknie Maryi akompaniował na gitarze Mateusz Gawroński, członek Zarządu Stowarzyszenia.

Przedostatnim punktem programu był Apel Jasnogórski, na który uczestnicy zebrali się przed Bazyliką Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Dzień zakończył pokaz filmu „Prorok” dla chętnych.

Zapraszamy do obejrzenia foto- i wideorelacji z wydarzenia, a jutro do śledzenia naszych mediów, gdzie zobaczyć będzie można transmisję z etapu ustnego konkursu.

 

/ab

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#OKWB #Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej #finał konkursu biblijnego #Niepokalanów #relacja
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej