W myśl „Pięciu Prawd Polaków”
1. Jesteśmy Polakami;
2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci;
3. Polak Polakowi bratem;
4. Co dzień Polak Narodowi służy;
5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!
Powyższe słowa to „Pięć Prawd Polaków”, uchwalonych w Berlinie podczas pierwszego Kongresu Polaków w Niemczech 6 marca 1938 r. Kongresu, który zgromadził 5 tysięcy delegatów, reprezentujących wiele liczniejszą polską społeczność na terytorium Rzeszy.
Czy słowa zawarte w powyższej deklaracji, jakże ważne przed kilkudziesięcioma laty w ówczesnej rzeczywistości – w przededniu II wojny światowej – należy traktować owszem z uznaniem dla przekonań i determinacji uczestników tego wydarzenia, ale jedynie jako fakt historyczny? Czy może i my dzisiaj zobowiązani jesteśmy na nowo odczytać przesłanie zawarte w manifeście odważnych Polaków sprzed lat?
Warto pamiętać, że złożenie takiej deklaracji publicznie w tamtym okresie, na terytorium Rzeszy niemieckiej, wiązało się z autentyczną odwagą i było konsekwencją realnego przywiązania do polskości. Wraca więc dziś pytanie o patriotyzm, jak go pielęgnować, manifestować, jak żyć polskością, by nie uczynić z niej pustego frazesu lub zbliżonej do nastroju piknikowego taniej manifestacji.
Pomocą niech więc będzie dla nas dziedzictwo zawarte w życiowym przesłaniu ks. Bolesława Domańskiego. Kapłan, społecznik, profesor filozofii, czynny działacz diaspory polskiej, prezes Związku Polaków w Niemczech jest patronem m.in. przyznawanej od ponad 30 lat przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Nagrody, która wręczana jest w Szczecinie osobom i instytucjom działającym w duchu „Pięciu Prawd Polaków”.
Poznajmy więc głębiej to dziedzictwo wielkiego kapłana, organizatora polskiej oświaty, patrona życia kulturalnego i gospodarczego, który budził wśród rodaków w Niemczech dumę i radość z polskości. Poznajmy to dziedzictwo, byśmy gotowi byli odpowiedzieć na współczesne pytania i stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom.
Maciej Szepietowski