Ekonomia Papieża Franciszka - relacja z debaty eksperckiej

2022/11/19
CCH 3010
Fot. Kamil Sulej / Instytut Katolickiej Nauki Społecznej

Organizowane przez Instytut Katolickiej Nauki Społecznej spotkanie, które odbyło się 16 listopada 2022 r. przy ul. Wspólnej 25 w Warszawie było okazją do dyskusji nt. spotkania młodych w Asyżu pod nazwą Ekonomia Franciszka. Projekt ten, po 3-letnim okresie przygotowań, odbył się we wrześniu 2022 r. Celem „Ekonomii Franciszka” jest spotkanie młodych osób, które rozmawiają o nowym modelu gospodarki, wypracowują zasady nowego porządku, aby wprowadzić ekonomię inspirowaną Ewangelią, nauczaniem św. Franciszka z Asyżu, ekonomię o pokoju, taką która troszczy się o stworzenie.

W debacie wzięli udział: Adam Zych z Fundacji Projekt PL, który był również uczestnikiem spotkania w Asyżu, Piotr Ziemecki z Katolickiego Portalu siejmy.pl oraz Maciej Szepietowski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Moderatorem debaty była Agata Ślusarczyk, redaktor Gościa Niedzielnego.

Zapytany o wrażenia z wyjazdu do Asyżu Adam Zych podkreślił, że według niego spotkanie było skoncentrowane na tematach ekologicznych. Zaznaczył również, że przekazywane tam treści dotyczyły znaczenia odkrywania swojego powołania oraz nauczania etyki osób młodych. Bardzo ważne było dla niego także spotkanie z mieszkańcami Ameryki Południowej i Afryki, dzięki którym dostrzegł, że nasze patrzenie na ekologię jest europocentryczne, natomiast ich perspektywa jest zupełnie inna. Dla nich zmiany klimatyczne to „być albo nie być” - ze względu na suszę coraz większy staje się problem głodu. Ekspert zaznaczył również, że kapitalizm jest coraz mniej skoncentrowany na człowieku.

Maciej Szepietowski, odnosząc się do wypowiedzi poprzednika, zwrócił uwagę, że Papież podejmuje wprost tematy dotyczące m.in. problemu ubóstwa, który dotyka tak wielkiej masy ludzi, chociaż żyjemy w świecie nowych technologii i rozwoju kapitalizmu. Zaznaczył również, że podążając za Ojcem Świętym, należy szukać rozwiązań, które będą godne człowieka XXI wieku, będą zgodne z wartościami chrześcijańskimi, uniwersalnymi, humanistycznymi. Podkreślił, że w odniesieniu do nauczania zawartego w dokumentach Kościoła, warto wrócić do być może zapomnianego już systemu cnót, który ma nas zbliżać do doskonałości, do świętości. Odpowiadając na pytanie prowadzącej czy to, co proponuje Franciszek to rewolucja czy ewolucja, nasz gość odpowiedział, że jego zdaniem propozycja Ojca Świętego mieści się w całokształcie rozwoju katolickiej myśli społecznej. Jednak to wszystko, według naszego eksperta, dotyczy powracającego wątku miejsca człowieka we współczesnym świecie.

Zabierając głos w dyskusji, Piotr Ziemecki w odniesieniu do stwierdzenia, że kapitalizm coraz bardziej koncentruje się na zysku, a nie na człowieku, podkreślił, aby nie demonizować kapitalizmu samego w sobie, ponieważ wzbogacanie się, powiększanie swoich zysków, rozmnażanie talentów podoba się Panu Bogu i zwraca na to uwagę również sam Papież. Według Piotra Ziemeckiego to, co znajdujemy w encyklikach Papieża Franciszka, czyli odniesienia do ubóstwa, pomocy ubogim, bezdomnym, nie jest niczym rewolucyjnym, ponieważ jest wyraźnie widoczne w nauczaniu Kościoła. Zaznaczył również, że  trudno jest znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego Kościół coraz częściej zajmuje się sprawami technicznymi, gospodarczymi i problemy te przeplatają z odniesieniami do rzeczy najważniejszych, czyli Ewangelii, Chrystusa, perspektywy wiecznej. Następnie, za Papieżem Piusem XI, zadał pytanie czy powołaniem Kościoła jest skupienie na tematach technicznych.  

Moderatorka poprosiła gości, aby opowiedzieli o organizowanych przez swoje instytucje przedsięwzięciach, które mogą pomóc w budowaniu społeczeństwa w duchu Ewangelii i dzięki temu praktycznie realizować nauczanie Papieża Franciszka.

Eksperci w swoich wypowiedziach odnosili się również do widocznej kultury egoizmu czy indywidualizmu, dla których niestety Kościół nie posiada jeszcze alternatywy. Zaznaczali, że oczywiste powinno być dążenie do dialogu, myślenia wspólnotowego, ponieważ jesteśmy istotami relacyjnymi. Pozytywnym zakończeniem dyskusji było stwierdzenie, że chociaż zalewa nas fala indywidualizmu, wspierana przez nowoczesne technologie, to jest ona tymczasowa, choć potrzebne są działania, żeby przeminęła. 

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z debaty:

/mdk

Aleksandra Medon kwadrat

Aleksandra Mędoń

Dziennikarka i pedagog. Koordynator projektów w Instytucie Katolickiej Nauki Społecznej.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Ekonomia Franciszka #Adam Zych #Piotr Ziemecki #Maciej Szepietowski #Agata Ślusarczyk #Instytut Katolickiej Nauki Społecznej #ekonomia #pokój #ubóstwo #kapitalizm #KNS
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej