Eleni gościem XX Dni Św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli

2015/10/12

Koncertem jednej z najpopularniejszych polskich piosenkarek, Eleni, zakończyły się trzydniowe obchody jubileuszowych Dni Świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Artystka wystąpiła w niedzielny wieczór, 11 października br., w sali widowiskowej zduńskowolskiego Ratusza.

Występ Eleni był motywem wieńczącym program tegorocznych uroczystości, otwartych 9 października, w które wpisały się wydarzenia religijne, kulturalne i edukacyjne. Znakomity występ artystki i żywiołowo reagująca publiczność, licznie zgromadzona na jej koncercie w Zd. Woli, skłaniają do potwierdzenia przynależnego jej tytułu Królowej Polskiej Piosenki, jakim przez trzy kolejne lata gwiazda była honorowana w plebiscycie “Lata z Radiem”. Zduńskowolanie mogli wysłuchać  nieprzeciętnych wykonań znanych utworów, jak “Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” czy “Tylko w twoich dłoniach” i popularnej “Zorby”. Niebywałego kunsztu artystycznego oraz nabożeństwa piosenkarki do Matki Bożej można było doświadczyć przy jej wybitnym wykonaniu pieśni Ave Maria Franza Schuberta. W swoim repertuarze Eleni posiada wiele standardów światowych, a ponadto sama wylansowała i wyprowadziła na pierwsze miejsca krajowych list przebojów twórczość autorską. Poza występami na większych krajowych scenach, artystka śpiewała kilkakrotnie w Paryżu oraz Szwecji, stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

Wśród gości honorowych obecny był Sławomir Józefiak, prezes Grupy INCO S.A., wiceprzewodniczący Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, pomysłodawca obchodów, a także przedstawiciele jednostek lokalnego samorządu i duchowieństwo zduńskowolskich parafii.

W programie trzydniowych obchodów Maksymilianowego święta, mieszkańcy Zduńskiej Woli i okolic mogli skorzystać z ciekawych propozycji, w tym, obejrzeć spektakl w wykonaniu Amatorskiego Teatru Cultus zatytułowany „Droga do nieba św. Maksymiliana”, wziąć udział w wernisażu prac uczniów Liceum Plastycznego im. K. Kobro w Zd. Woli, którego temat stanowiły detale małej architektury regionu – kapliczki. Świętego Maksymiliana jako wynalazcę  przybliżała natomiast wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Miasta. Jak wiadomo, Święty patron zduńskowolan w wolnym czasie lubił grywać w szachy. Także o tym pamiętali organizatorzy, którzy tę grę od kilku edycji promują w ramach jesiennych Dni ku jego czci. Tym razem uczestnicy mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności w spotkaniu z mistrzem szachowym Przemysławem Walczakiem.

Święty Maksymilian znany jest głównie z czynu, który pozwala Kościołowi uznawać go za świętego męczennika. Jak powszechnie wiadomo, w czasie II wojny światowej przebywał jako więzień Nr 16670 w nazistowskim obozie Auschwitz, gdzie 29 lipca 1941 r. dobrowolnie wybrał śmierć głodową, w zamian za skazanego Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia tego samego roku, dobity zastrzykiem trucizny. Opinia na temat jego świętości była powszechna wśród przetrzymywanych w obozie współwięźniów.

Ten święty to jednak nie tylko męczennik, ale również Boży szaleniec – jak często mówią o nim Ci, którzy poznali go osobiście czy też pochylili się nad jego życiorysem. Św. Maksymilian poszukiwał wciąż nowych form dotarcia do ludzi, by – jak sam podkreślał – zdobyć świat dla Niepokalanej. Stąd powstało m.in., wydawane do dziś, pismo Rycerz Niepokalanej oraz pierwsze katolickie i zarazem pierwsze prywatne w Polsce radio – Niepokalanów, które nadaje w eterze do dziś. Mało kto wie jednak, o innych genialnych pomysłach tego świętego, jak choćby projekt konstrukcji statku kosmicznego, który nawet opatentował. Produkcję filmów o tematyce chrześcijańskiej i plany przekazywania obrazu z wykorzystaniem fal radiowych czy budowę lotniska w Niepokalanowie – największym męskim klasztorze świata – zburzyła wojna.

Dni Świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli na stałe wpisały się w jesienny pejzaż wydarzeń kulturalnych miasta i powiatu. Cyklicznie organizowane obchody stanowią ważny element działalności tamtejszego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który wokół tej idei każdego roku integruje wiele osób, środowisk oraz lokalnych instytucji. Do najważniejszych partnerów jubileuszowych obchodów należą zduńskowolskie parafie, pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maksymiliana, Urząd Miasta Zduńska Wola i Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli oraz Ośrodek Pamięci Świętego Maksymiliana w Zduńskiej Woli. Niedzielny koncert Eleni odbył się we współpracy ze Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz.

Marcin Kluczyński

fot. P. Bendkowski / K. Majewska

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Eleni #Ludwik #Ośrodek Integracji Ratusz #Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli #Urząd Miasta Zduńska Wola #XX Dni Świętego Maksymiliana #Zduńska Wola
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej