Episkopat Niemiec: przyczyny kryzysu Kościoła niemieckiego leżą w systemie

2022/01/27
church g68036c2aa 1920
Źródło: pixabay.com

W przekonaniu zwierzchników Kościoła katolickiego w Niemczech kompleksowa reforma Kościoła jest właściwą konsekwencją wstrząsu wywołanego ostatnimi raportami w sprawie nadużyć seksualnych. „Wszystkie raporty w tej sprawie, także opublikowany ostatnio raport z Monachium, pokazują nam, że przyczyny leżą w systemie”, powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, biskup Georg Bätzing, w wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA (środa). "Bez wątpienia istnieje potrzeba kontroli, przejrzystości i odpowiedzialności, które znajdują odzwierciedlenie również w strukturach. Tak musi być w przyszłości" – dodał.

Bp Bätzing określił wyniki raportu monachijskiego jako „katastrofalne”. - Ale dobrze, że zostało to opublikowane w sposób otwarty i niezależny” - dodał biskup Limburga, gdyż jego zdaniem „nie ma możliwości obejścia tej bezwzględnej oceny”.

W rozmowie, w której uczestniczyła również nowa przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK), Irme Stetter-Karp, bp Bätzing stwierdził: „Wszyscy biskupi jesteśmy w pełni świadomi szczególnej odpowiedzialności, która na nas spoczywa”. Dotyczy to także powodzenia dialogu reform „drogi synodalnej” Kościoła w Niemczech. „Wszyscy są świadomi powagi sytuacji stwierdził przewodniczący episkopatu Niemiec, a przewodnicząca ZdK dodała: „Ufam, że znajdziemy wspólne rozwiązania”.

Jednocześnie przyznała że zadaje sobie również pytanie, „czy w całym procesie rozliczania się z przeszłością nie potrzebujemy wsparcia trzeciej strony”. Ma na myśli na przykład niemiecki Bundestag. Fakt, że czynione są „jedynie powolne postępy w rozliczaniu się z przeszłością” jest dla niej „gorzką świadomością”. Stetter-Karp rozumie „dramatyczną sytuację w taki sposób, że tym bardziej trzeba szukać wspólnej drogi”, a jedną z nich jest proces Drogi Synodalnej.

Bp Bätzing poinformował, że niedawno rozmawiał z papieżem Franciszkiem na temat Drogi Synodalnej. Biskup Limburga jest optymistą, że uda się znaleźć punkt styczny, „który połączy Drogę Synodalną w Niemczech z drogą Kościoła powszechnego".

Niemieccy biskupi oraz ZdK wspólnie zainicjowali w 2019 roku Drogę Synodalną jako proces dialogu na temat reform w Kościele. Powodem tej decyzji był trwający od lat kryzys, który zaostrzył skandal nadużyć seksualnych w Kościele niemieckim. Kolejne zgromadzenie ogólne Drogi Synodalnej poświęcone kontynuacji dialogu na temat przyszłości Kościoła odbędzie się w dniach 3-5 lutego we Frankfurcie nad Menem.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Kościół #Niemcy #kryzys
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej