Finał XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę

2023/01/18
DSC 9961
Fot. Krzysztof Świertok / Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Pielgrzymi na Jasnej Górze wybrali najpiękniejsze świąteczne drzewko. To w ramach XV Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Oddano aż ponad 27 tys. głosów do urn i ok. 3 tys. online. 13 stycznia odbył się wielki finał. Konkurs w tym roku przebiegał pod hasłem: „Solidarni z Ukrainą”. Dzieci przygotowały wiele ozdób nawiązujących do przesłania pokoju, solidarności i miłości. Wzięło w nim udział wzięło 13 przedszkoli, 25 szkół i 2 ośrodki szkolno-wychowawcze. Wśród organizatorów także Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oddział w Częstochowie.

Choinkowe dekoracje wykonane są z bibuły, kartonów, wstążek, wełny czy drucików. Są domki z otwartymi dla uchodźców drzwiami, serduszka, anioły niosące przesłanie miłości, pokoju i przyjaźni. Dominuje kolorystyka biało-czerwona nawiązująca do polskiej flagi i niebiesko-żółta przypominająca o walczącej Ukrainie. Na bombkach napisy polskie i ukraińskie.

W imieniu paulinów, pielgrzymów i organizatorów podziw dla prac dzieci wyraził przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski pogratulował najmłodszym talentów i podziękował za ich otwarte serca dla rówieśników z Ukrainy. - Bardzo serdecznie dziękuję za to, że przez te ozdoby choinkowe wyraziliście też swoją głęboką więź z kolegami i koleżankami na Ukrainie. Pozdrawiamy ich bardzo serdecznie i zapewniamy o naszej modlitwie i o tym, że będziemy im pomagać, aż nie wróci pokój, a później mam nadzieję,  będziemy żyli w przyjaźni, zgodzie i wzajemnej życzliwości - mówił przeor Jasnej Góry.

Dla zdobywców III miejsca, Szkoły Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach to już kolejny finał na podium. Ich choinka ma numer 24. Jak podkreśliła nauczycielka Małgorzata Kotala wytrwałość w konkursowych zmaganiach zawdzięczają też solidarności szkolnej i wielkiemu pragnieniu dzieci, by i „ich choinka” cieszyła pielgrzymów na Jasnej Górze.

Na przybranym przez nich drzewku znalazły się biało-czerwone i niebiesko-żółte anioły z przesłaniem i zachętą, by żyć z miłością, by mieć radość z życia, być wrażliwym, wytrwałym czy pielęgnować pokój serca. Słowa przesłania napisane zostały w języku polskim i ukraińskim. - Wykonaliśmy je, aby zauważyć pomoc, która płynie z Polski na Ukrainę - powiedziała Roksana z klasy 4 a. Brajan dodał, że wybrali jako temat anioły, ponieważ one symbolizują pokój. - My chcemy pomagać Ukrainie, żeby zapanował tam pokój i cieszymy się, że pokój jest w naszej Ojczyźnie - deklarował chłopiec. Z kolei ich koleżanka, Natalia wyjaśniła, że ozdoby zostały wykonane z filcu i wełny, „żeby długo się trzymały na drzewku”. Dzieci wykorzystały nawet sznurówki do butów, z nich powstały precyzyjne, piękne małe choinki.

Miejsce II zdobyła choinka nr 5 udekorowana przez najmłodszych z Terapeutycznego Przedszkola „Jurajskie Dzieci” w Częstochowie. To był ich debiut w konkursie. Ich drzewko dzieci przyozdobiły m.in. wymyślnymi pomponami z wełny, wycinankami, bombkami ze styropianu obklejonymi brokatem w barwach biało-czerwonych i niebiesko-żółtych. - Jak wykonywaliśmy ozdoby w barwach Polski i Ukrainy, to mieliśmy poczucie, że mimo tej wojny dzieje się coś dobrego - zauważyła nauczycielka, Karolina Przybylska. Przedszkolak Julek przyznał, że dla niego najbardziej pracochłonne było np. obklejanie bombek brokatem.

Na najwyższym miejscu na podium stanęła Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie. Ich choinka ma numer 23. Nauczycielka Agnieszka Mądrzyk wyraziła radość i dumę, że praca dzieci tak bardzo się spodobała. Przyznała, że już samo znalezienie się wśród uczestników konkursu, w czterdziestce placówek, było powodem do radości, a tu jeszcze zwycięstwo. - Wszystkie choinki były pięknie udekorowane, więc tym bardziej jestem mile zaskoczona. Uważam, że jest to wspaniały pomysł i mam nadzieję, że w przyszłym roku weźmiemy udział w tym konkursie - powiedziała nauczycielka.

Pierwsze miejsce w głosowaniu online, organizowanym przez Radio Jasna Góra zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Bogumiłku. To drzewko nr 22. Tu też znalazły się motywy ukraińskie. Jak przyznały nauczycielki Małgorzata Stefańska i Danuta Kot tegoroczny konkurs stał się też dla podopiecznych piękną lekcją empatii. W ośrodku dach nad głową znalazła też ukraińska matka z trójką dzieci, w tym jedno z niepełnosprawnością. - Jej uśmiech jest dla nas bezcenny - przyznają.

Wszystkim, a szczególnie internautom, głosującym w konkursie podziękował też dyrektor Radia Jasna Góra, o. Andrzej Grad. Przyznał, że jako paulin miał okazję obserwować pielgrzymów, którzy przychodzili, spacerowali między choinkami i wypisywali numerki oddając swój głos. - Słychać było ich ciekawe rozmowy, komentarze i zachwyty nad ozdobami - dzielił się wrażeniami zakonnik.

Finał konkursu odbył się w czasie przygotowań paulinów do patronalnego święta związanego ze wspomnieniem św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu. Paweł z Teb jest także szczególnym opiekunem dzieci, dlatego co roku zakonnicy zapraszają najmłodszych do wspólnego świętowania. O. Michał Bortnik, rzecznik Jasnej Góry zachęcił do udziału w specjalnym nabożeństwie w najbliższą niedzielę o godz. 16.15. - Św. Paweł zaprasza na swoje imieniny, a my wraz z nim i co ciekawe, to wtedy my dostaniemy prezenty. Każdy zostanie obdarowany najpierw najlepszym prezentem, którym jest specjalne błogosławieństwo dzieci, ale będzie też jakaś słodka niespodzianka i prezenty związane ze św. Pawłem - podkreślał paulin. 

- Konkurs na Wieczernikową Choinkę ma piękną historię. Nawiązuje do ważnych wydarzeń w życiu Kościoła, naszej Ojczyzny i Jasnej Góry. Dzieci poprzez własnoręcznie wykonane ozdoby odnosiły się np. do stulecia urodzin św. Jana Pawła II, przypominały o 300-leciu koronacji Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej czy włączały się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - przypomniała Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które od początku jest współorganizatorem konkursu. 

Wszystkie placówki biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki i inne upominki, a zwycięzcy także komplety gier edukacyjnych. Nie zabrakło słodyczy.

Przystrojone konkursowe drzewka, które zachwycają, inspirują, ukazują talenty dzieci, ich wielkie, zaangażowane serca i ducha wspólnoty, wciąż można podziwiać. Pozostaną na Jasnej Górze prawie do końca lutego.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie, Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe @JasnaGóraNews. Instytucjami wspierającymi są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach i Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

/mdk

1 MDK5950

Mirosława Szymusik

Dziennikarz Biura Prasowego Jasnej Góry.
Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Wieczernikowa Choinka #Jasna Góra #o. Samuel Pacholski #o. Andrzej Grad #Radio Jasna Góra #Izabela Tyras #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #wojna Ukraina #o. Michał Bortnik
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej