Formacja w duchu wiary i więzi

2017/02/11
14633265-971541849640483-3123403033430787466-o-1.jpg

Nasz patron, Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia, obserwując swoje czasy i różne zjawiska, które kształtowały wtedy rzeczywistość, a wywoływały wśród ludzi oburzenie, miał powiedzieć: „Od siebie trzeba wymagać najwięcej”.

Mogłoby się wydawać, że choć od tamtych chwil minęło wiele lat, to nadal wewnętrzna formacja i doskonalenie siebie samych są, jak się wydaje, dużą bolączką naszego społeczeństwa. Zamiast samodzielnie podjąć się refleksji wolelibyśmy, by wyznaczano nam kierunki i  mówiono, jak powinniśmy żyć. Jednak kierowani myślą naszego Wielkiego Patrona uważamy za bardzo istotne formowanie naszych członków i sympatyków zarówno w duchu wiary, jak i poczuciu więzi z  Kościołem powszechnym.
Od lat już główną osią głębszego przenikania do prawd wiary dla członków oddziałów w ramach Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku jest formacja biblijna. Pod okiem księży biblistów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają naszą naukę, wczytujemy się w karty Pisma Świętego podczas regularnych spotkań Kręgów Biblijnych w Białymstoku, Łomży i Augustowie.
23 listopada 2016 r. w Białymstoku miał miejsce wernisaż wystawy Millenium Chrztu Polski. Kraj i region. Gościem wernisażu był Jerzy Bińkowski – pisarz, publicysta, dramaturg i  reżyser. Dzielił się on swoją refleksją na temat wielkich wydarzeń sprzed 50 lat, kiedy Prymas Tysiąclecia rozpoczął przygotowania do obchodów milenijnych. Podkreślał wielką wagę tego, co działo się wtedy w sercach i  umysłach Polaków, którzy uwierzyli, iż nie są sami w swojej potrzebie wolności i wyznawania konkretnych wartości. Pan Bińkowski mówił o  ogromnym przywileju, jaki spotkał młodych ludzi w dzisiejszych czasach, który polega na nieskrępowanej możliwości bycia katolikiem – członkiem narodu ochrzczonego. To właśnie w odwiecznej obecności Boga w historii narodu oraz wierności naszych przodków nasz gość dopatrywał się korzeni tej niezwykle żywotnej nadziei, która sprawiała, że państwo polskie nie dało się pogrzebać w odmętach dziejów.
18 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z Małgorzatą Korzekwą-Kaliszuk oraz Zbigniewem Kaliszukiem. Podczas spotkania, które miało miejsce w Białymstoku, opowiadali zgromadzonym o potrzebie formowania się i kształcenia w celu szerzenia dobra. Częstokroć porażki w obliczu propagandy zła są wynikiem niewystarczającej wiedzy z naszej strony, przez co nie jesteśmy w stanie w pełni stawać w obronie prawdy. Pomóc w  tym może książka Zbigniewa Kaliszuka – Zmanipulowany umysł, która w prosty i przystępny sposób wprowadza w problematykę wielu kwestii związanych z moralnością i etyką, zawierająca liczne przykłady, dane i statystyki mające na celu wsparcie naszych przekonań. Oprócz tego goście opowiadali o rozlicznych sukcesach projektu CitizenGo oraz jego polskiej delegatury, na której czele stoi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W oddziałach „Civitas Christiana” w Łomży i Białymstoku przypominano postać Prymasa Tysiąclecia podczas spotkań z Iwoną Czarcińską / Fot. Tomasz Filipowicz

W minionym czasie w naszych oddziałach w Łomży i Białymstoku przypominaliśmy postać Prymasa Tysiąclecia podczas spotkań z Iwoną Czarcińską. Bardzo ciekawym aspektem jej wystąpienia było ukazanie osoby księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego nie przez pryzmat spiżowego męża stanu i człowieka wiary, o którym możemy przeczytać w rozlicznych książkach i podręcznikach do historii, ale z perspektywy relacji międzyludzkich. Pani Czarcińska wspominała swoją styczność z naszym patronem od lat swojego wczesnego dzieciństwa, poprzez studia, po czasy, gdy miała przyjemność pracować razem z nim. Z jej słów wyłania się obraz człowieka bardzo ciepłego i mądrego, który zawsze znajdował czas, by wysłuchać i potrafił pochylić się nawet nad najdrobniejszymi sprawami.

Tomasz Filipowicz

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Instytut Prymasa Wyszyńskiego #Iwona Czarczińska #Małgorzata Korzekwa-Kaliszuk #Prymas Tysiąclecia #Zbigniew Kaliszuk
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej