III edycja Centralnego Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej

2013/07/4

W piątek 28 czerwca miała miejsce inauguracja III edycji Centralnego Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej (COFKS). Uczestniczyło w niej ponad 40 członków „Civitas Christiana” z niemal wszystkich zakątków Polski. Jego zadaniem jest przygotowywanie katolików świeckich do aktywnej postawy w życiu publicznym. W trakcie 2-letniego cyklu jego uczestnicy mają okazję poznać historię Stowarzyszenia, pogłębić znajomość Biblii i Liturgii Kościoła. Specjalny cykl wykładów poświęcony zostanie Katolickiej Nauce Społecznej oraz zagadnieniom z historii Kościoła i Ojczyzny. Jest to więc dobra okazja do formacji duchowej, intelektualnej społecznej i patriotycznej.
III edycję COFKS otworzył uroczyście Wiceprzewodniczący Rady Głównej Marek Koryciński. W swoim wystąpieniu przybliżył słuchaczom cele i założenia Ośrodka. Po wręczeniu indeksów nowym uczestnikom głos zabrał Wiceprzewodniczący Rady Głównej Tomasz Nakielski, który w swoim wystąpieniu przedstawił idee naszego Stowarzyszenia. Jego wypowiedź została rozwinięta przez Prezesa Zarządu „Civitas Christiana” Sławomira Józefiaka.

Kolejny dzień rozpoczął się wykładem prof. Petera Rainy poświęcony Prymasowi Tysiąclecia jako mężowi stanu. Profesor opowiadał o zasługach Prymasa Stefana Wyszyńskiego w utrzymaniu jedności narodu, jego walce z reżimem komunistycznym. Nie omieszkał również opowiedzieć o swoich osobistych relacjach z osobą Prymasa.

Po wystąpieniu prof. Petera Rainy, Przewodniczący Ziemowit Gawski w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Formacja jako podstawowe zadanie Stowarzyszenia” zaprezentował osobę Prymasa Stefana Wyszyńskiego jako przykład miłości i odpowiedzialności. Choć te hasła kojarzą nam się z papieżem Janem Pawłem II to jak się okazuje były one mocno wpisane w posługę kard. Wyszyńskiego. Najważniejszym punktem dnia było jednak uroczyste wręczenie certyfikatów dla absolwentów, potwierdzających wzięcie udziału w II edycji COFKS. Przy tej okazji mogliśmy wysłuchać skrótów kilku prac zaliczeniowych przygotowanych przez absolwentów: m.in. o etosie w polityce i o stygmatach w dziejach wybranych świętych.

Wieczorem dzięki uprzejmości ojców franciszkanów zaprezentowany został film „Kodeńska Matka Jedności”, który wziął udział w Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie.
Na inaugurację III edycji COFKS zjechało ponad 40 członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” m.in. Torunia, Lublina, Gdańska, Szczecina, Wałbrzycha, Wrocławia, Białegostoku, Olsztyna, Ostródy, Piekar Śląskich, Katowic.

Poniżej zdjęcia z inauguracji COFKS.

Miłosz Anduła

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#christiana #COFKS 2013 #gawski #koryciński #peter #raina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej