Grójec: Nikt nie jest samotną wyspą - relacja z warsztatów w ramach V Festiwalu KNS

2021/09/27
2 Warsztaty Ecivitas slajder

V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, wzorem poprzednich edycji, odbył się pod hasłem „Od teorii do praktyki”. Osią pierwszego dnia były debaty, które poruszały obie te sfery. Uzupełnieniem i realizacją motto festiwalu były również warsztaty dla katechetów i osób pragnących założyć swoją działalność gospodarczą, które odbyły się drugiego dnia festiwalu.

Szkolenie dotyczące pierwszych kroków w biznesie oraz przybliżające postać Prymasa Tysiąclecia katechetom odbyły się w formule online. Drugi z warsztatów – „Nikt nie jest samotną wyspą” – był związany z wielkim przywilejem dzisiejszych czasów: obcowaniem z drugim człowiekiem. Katecheci wzięli w nich udział w sposób bezpośredni. Miejscem spotkania tym razem był Grójec.

Moduł wprowadzający przeprowadził Tomasz Nakielski. Zaproponował on temat „Społeczny wymiar wiary”. Zwrócił w nim uwagę na wezwanie katolików do tego, by ich wiara nie pozostawała tylko w sferze prywatnej. Równocześnie przestrzegał – za św. Janem Pawłem II – przed tym, by nasze działanie nie było tylko aktywizmem społecznym, ale było realizowane w zgodzie z misją Kościoła. Następnie Mateusz Zbróg, gość z archidiecezji krakowskiej przedstawił definicje związane z KNS w wykładzie „Mam swoje zasady – źródła, zasady i wartości katolickiej nauki społecznej”. Zgodnie z hasłem festiwalu podstawa teoretyczna pozwoliła na przejście do praktyki. Kolejni prelegenci: Piotr Sutowicz, Maciej Szepietowski i Kamil Sulej wytłumaczyli poszczególne zasady KNS nie odwołując się tylko do definicji, ale omawiając je na konkretnych przykładach z życia społecznego.

Spotkanie na żywo to zawsze okazja do rozmowy z drugim człowiekiem, do rozmowy, do podzielenia się refleksją. To sprawia, że tego rodzaju szkolenia – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – mają jeszcze większą wartość.

/uk

Screenshot 2020 10 09 czerwcowy kwartalnik v2 pdf

Mateusz Zbróg

Politolog. Członek redakcji i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#warsztaty
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej