Gryfickie “Króluj nam Maryjo!”

2015/06/3

XV rocznica poświęcenia kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

W dniu 17 maja 2015 r., o godz. 11.15 w Kościele pw. NSPJ w Gryficach odbyła się uroczysta Msza św. w XV rocznicę poświęcenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w intencji fundatorów i ofiarodawców obrazu. Na początku Agnieszka Grządziela zaśpiewała pieśń „15 lat temu spojrzałaś Maryjo” napisaną przez  swoją mamę, Alicję Czerwińską (Gryfice, dn. 11. 05. 2015 r.).

KRÓLUJ NAM MARYJO! Tutaj w kościele Serca Jezusowego Przytulasz Maryjo Syna Swojego, Piętnaście lat czuwasz Matko kochana Nad ziemią gryficką, która hołd Tobie składa, „Civitas Chrystiana” dotyka Twych dłoni Swym śpiewem- że jesteś, że czuwasz nad nami Że bronisz naszej ojczystej ziemi, Bo Ty Maryjo – Królowo Polski Majowym kwieciem jesteś usłana Błogosławiona – Matka Kochana.
 

Eucharystię odprawił ks. kapelan Jan Prątnicki, a homilię wygłosił ks. kan. Grzegorz Wejman, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, który przypomniał historię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz powrotu kopii obrazu do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach.

W 1930 r. ks. Edmund Wende rozpoczął budowę nowego kościoła przy ul. Nowy Świat. Do powstania nowej świątyni przyczynili się również polscy robotnicy. Świątynia została uroczyście poświęcona w 1932 r., i z tej okazji Polacy ufundowali kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 23.11.1933 r. obraz został potajemnie usunięty z kościoła i zniszczony przez niemieckie gestapo.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, oddział w Gryficach ze swoim przewodniczącym śp. Stanisławem Taperkiem i śp. ks. Zygmuntem Nogą oraz wiernymi postanowili po 67 latach ufundować kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 11.05.2000 r. kopia obrazu została poświęcona w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. W czasie Eucharystii obraz ten został uroczyście pobłogosławiony i nałożone zostały odpusty dla wiernych, którzy będą modlić się przed tym cudownym obrazem. 30.07.2000 r. w uroczystej procesji obraz został intronizowany do kościoła pw. NSPJ w Gryficach.

Na zakończenie Mszy św. ks. kap. Jan Prątnicki podziękował wszystkim wiernym za udział we wspólnej Mszy św. Szczególne podziękowania skierował do przedstawicieli pocztu  sztandarowego NSZZ „Solidarność” oraz do harcerzy ze „Związku Drużyn Rega” w Gryficach za honorowe pełnienie warty przed obrazem.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gryficach dzięki dużej życzliwości Burmistrza Miasta i Gminy Gryfice,  Andrzeja Szczygła, wiceburmistrza Waldemara Wawrzyniaka i dyrektora MBP w Gryficach, Przemysława Kubalicy. Burmistrz Andrzej Szczygieł wręczył dla ks. kan. Grzegorza Wejmana „Monografię na temat historii Gryfic”, która została opracowana z okazji 750- lecia powstania naszego miasta.

Elżbieta Targosz.

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#alicja czerwińska #civitas christiana #częstochowa #gryfice #Matka Boża #serce Jezusowe
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej