Hymn “Civitas Christiana” wybrzmiał w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela (WIDEO)

2018/05/29
dsc00146.jpg

W 37. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, 28 maja 2018 r. z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” odbył się w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie koncert ku czci Sługi Bożego. Program słowno-muzyczny “Civis Christi. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” przygotował Roman Kołakowski, który wystąpił tego wieczoru wraz z Teatrem Piosenki.

„Civis Christi…” jest opowieścią o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Wielkiego Inter Rexa Rzeczypospolitej” – od chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzez lata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okres Ślubów Narodu Polskiego i Millenium, lata siedemdziesiąte i udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkanie dwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na Jana Pawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.

Na zakończenie spotkania artyści wykonali skomponowany przez Romana Kołakowskiego hymn Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, gdzie także jest odniesienie do postaci Prymasa Tysiąclecia, którego organizacja w 2013 roku na Jasnej Górze obrała za swojego patrona.

Twórca tekstów i muzyki „Civis Christi. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” Roman Kołakowski karierę artystyczną rozpoczął w latach 70., śpiewając wiersze m.in. Miłosza i Barańczaka do własnych kompozycji muzycznych. W roku 1981 zdobył I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a trzy lata później II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Jego pierwsza płyta pt. Przypowieść błękitna, ukazała się w 1985 r. W latach 1996-2005 Roman Kołakowski był dyrektorem artystycznym Festiwalu Piosenki Aktorskiej. Od 2004 r. współpracował z Teatrem „Syrena”, w latach 2005-2007 prowadził Teatr Piosenki we Wrocławiu.

R. Kołakowski jest też tłumaczem tekstów, m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy czy Stinga. Jego autorskie utwory śpiewali m.in. Michał Bajor, Kazik czy Voo Voo. Na przestrzeni swojej kariery otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

mk

 

„Civis Christi…” – koncert Romana Kołakowskiego w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Hymn Civitas Christiana #kard. Stefan Wyszyński #Prymas Tysiąclecia #Roman Kołakowski #slider #Teatr Piosenki
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej