IX Anielskie spotkania

2014/11/17

Tradycyjnie kojarzony z piernikami i zakonem krzyżackim Toruń coraz częściej jest łączony z aniołami. Mimo wielowiekowej obecności jednego z nich w herbie miasta w ostatnich latach najbardziej przypomina o nim festiwal organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. „Anielskie spotkania” dedykowane są wolontariuszom, którzy niczym Boży posłańcy niosą ludziom pomoc i pociechę w potrzebie.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 26 września i trwała do 2 października. Wybór terminu festiwalu na przełom września i października nie jest przypadkowy, ponieważ w okresie tym Kościół katolicki wspomina świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała oraz świętych Aniołów Stróżów. 26 września w kafeterii Dworu Artusa odbył się spektakl łączący muzykę z formami teatralnymi w wykonaniu Krzysztofa Zaremby, Dariusza Bereskiego oraz Jacka Beszczyńskiego. Pomimo, moim zdaniem, niedostatecznego zainteresowania ze strony lokalnych mediów wydarzenie to zgromadziło liczną publiczność, ale nie straciło kameralnego charakteru. W przeciwieństwie do spotkania w Dworze Artusa, które zgromadziło dojrzałą widownię, drugi dzień festiwalu budził największe zainteresowanie u dzieci. W otoczeniu ruin krzyżackiego zamku najmłodsi podziwiali grupę rekonstrukcji historycznej przybliżającą czasy świetności polskiego oręża. Husarskie skrzydła, konie i szable tradycyjnie przyspieszają bicie serca także u najmłodszych Polaków. Obok pokazów bicia monet Kazimierza Jagiellończyka nie zabrakło miejsca na zabawy, baloniki i pamiątkowe zdjęcia z patrzącą z wysokości szczudeł anielicą. Dzięki zaangażowaniu toruńskich restauracji Jan Olbracht, Gromada i Molus zgromadzeni mogli posilić się regionalnymi potrawami gotowanymi na ich oczach. W średniowieczny klimat miejsca świetnie wpasował się jarmark, na którym przeważały tradycyjne wyroby. Zwieńczeniem dnia był koncert Stelli Zubkowej, Jana Kondraka i znanego już publiczności Jacka Beszczyńskiego. Artyści zaprezentowali utwory z repertuaru nadal popularnego Bułata Okudżawy.

Następnego dnia wieczorem w hotelu „Filmar” odbył się galowy koncert Kwartetu „Rampa”, który uświetnił wręczenie nagród osobom szczególnie zasłużonym dla idei wolontariatu. W tym roku nagrody otrzymali: prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Posługujących Chorym, o. dr Arkadiusz Nowak, założyciel Stowarzyszenia Profilaktyki i Resocjalizacji „Mateusz” Waldemar Dąbrowski oraz pracujący w toruńskim Caritas Bartosz Mucharski. Uroczystość ta ze względu na swoją rangę była biletowana, co okazało się nie być przeszkodą do zapełnienia przez widownię pokaźnej liczby miejsc siedzących.

29 września, w godzinach od 9.00 do 14.00, w toruńskiej siedzibie „Civitas Christiana” odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży, w czasie których odbył się także spektakl w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Podzamcze. Wieczorem życie festiwalowe ponownie przeniosło się do hotelu „Filmar”, gdzie w asyście toruńskich aktorów i wytwornej publiczności odbył się benefis urodzonej w Wilnie Zofii Melechówny. Stowarzyszenie „Civitas Christiana” postanowiło nagrodzić panią Zofię za działalność charytatywną oraz zaangażowanie w życie kulturalne.

Nazajutrz ponownie na najmłodszych czekały otwarte drzwi siedziby Stowarzyszenia, gdzie trwały warsztaty, po południu zaś odbyła się konferencja, na której debatowano o współczesnej idei wolontariatu i jej anielskim wymiarze. Spektakl „Miasto Aniołów” Toruńskiej Grupy Teatralnej „EFATA” zgromadził liczną publiczność, która pokazała, że wcale nie szokujące, obrazoburcze treści stanowią o sukcesie przedstawienia.

Ostatnie dwa dni festiwalu upłynęły pod znakiem warsztatów dla dzieci, który zakończył się 2 października, w dniu Świętych Aniołów Stróżów. Podsumowując, kolejna, IX już edycja wyjątkowego w skali kraju festiwalu „Anielskie Spotkania” okazała się sukcesem. O wyjątkowości festiwalu świadczy doskonałe odniesienie do kultury i tożsamości miasta, w którym się odbywa. Wybór aniołów jako patronów festiwalu jest trafny, nie tylko ze względu na herb Torunia, ale także na misję katolickiego stowarzyszenia, będącego organizatorem tego wydarzenia. Promocja wartości chrześcijańskich z naciskiem na przykazanie miłosierdzia, połączona z atrakcjami kulturalnymi dla różnych odbiorców oraz nagradzanie wolontariuszy za ich posługę to wspaniała reklama dla miasta. Należy nadmienić, że podziękowania za cenną inicjatywę, jaką jest rzeczony festiwal, należą się nie tylko członkom „Civitas Christiana”, ale również Gminie Miasta Toruń i Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, bez którego współfinansowania impreza nie była by możliwa w tak atrakcyjnej formie. Należy mieć nadzieję, że z każdym rokiem festiwal będzie gromadził coraz większą publiczność, ale także będzie wzrastała liczba ludzi żyjących cnotą Caritas.

Tomasz Wiśniewski

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Anielskie spotkania #Toruń
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej