Jak przywrócić świat Panu Bogu? Relacja z XVII Adwentowych Dni Skupienia

2023/12/11
CCH 1816 v2
Fot. Marta Karpińska

Od piątku 8 do soboty 9 grudnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach już po raz 17. spotkali się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z całej Polski, by przeżyć Adwentowe Dni Skupienia. Był to czas wspólnej modlitwy, rozmów i refleksji. W tym roku konferencje do zgromadzonych wygłosił dr hab. o. Jan P. Strumiłowski OCist.

Pierwszego dnia uczestnicy rekolekcji mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, uczestnictwa we Mszy Świętej, podczas której homilię wygłosił o. Strumiłowski, różańcu i Apelu Jasnogórskim. Był to też czas na pierwsze spotkanie z rekolekcjonistą, podczas którego przedstawił go Mateusz Zbróg, odpowiedzialny w Zarządzie Stowarzyszenia za Instytut Kultury, a w ramach niego organizację Dni Skupienia. O. Jan Paweł Strumiłowski przyjechał z Jędrzejowa - najstarszego klasztoru cysterskiego w Polsce. Jest doktorem habilitowanym teologii dogmatycznej i wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach-Panewnikach, zajmuje się teologią piękna, teologią trynitarną, jest autorem książek, m.in. zaprezentowanych na spotkaniu: „Bóg czy człowiek” oraz „Zachwiana hierarchia”. Podczas spotkania odpowiadał na pytania zgromadzonych, m.in. o swoje powołanie do zgromadzenia cystersów i ich duchowość. Dokonał też wprowadzenia w temat konferencji.

Drugi dzień był dla zgromadzonych dniem intensywnej pracy formacyjnej. O. Strumiłowski wygłosił trzy nauki pod wspólnym tytułem: „Między humanizmem a chrześcijaństwem”, w których podniósł temat humanizmu pozbawionego Boga i jego wpływu na nasz sposób myślenia, a przede wszystkim rozumienia i przeżywania wiary. O. Strumiłowski zauważył, że we współczesnym Kościele występują pęknięcia doktrynalne, a katolicy nie potrafią odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: po co jest wiara i zaczyna pokutować przekonanie, że wystarczy być dobrym człowiekiem, aby osiągnąć zbawienie.

W czasach kiedy szerzy się laicyzacja, ateizacja, niewiara, kiedy Bóg jest profanowany słyszymy, że najważniejszym zadaniem Kościoła jest budowanie powszechnego braterstwa, troska o ubogich, troska o migrantów, no i najważniejsze – troska o przyrodę. Można by się zastanowić, który z tych celów ma jeszcze pierwiastek nadprzyrodzony. Przecież "to wszystko i poganie czynią", wydaje się, że powiedziałby Chrystus. - podkreślił mówca.

Czym jest a czym nie jest chrześcijaństwo? Czym jest grzech? Na czym polega różnica między miłością ludzką a miłością nadprzyrodzoną? – na te i inne pytania odpowiadał rekolekcjonista w pierwszej ze swoich konferencji. W drugiej przedstawił w jaki sposób przewartościowało się myślenie na przestrzeni ostatnich 500 lat i jakie konkretnie wywołało to skutki, także w aspekcie przeżywania duchowości. W trzeciej konferencji rozważał jak można wyjść z tej sytuacji i przywrócić świat Panu Bogu.

XVII Adwentowe Dni Skupienia w Łagiewnikach zakończyły się Mszą świętą, której przewodniczył ks. bp Jan Zając. Homilię wygłosił o. Jan Strumiłowski.

Centrum Medialne „Civitas Christiana” transmitowało konferencje wygłoszone podczas rekolekcji. Zapis transmisji dostępny jest na kanale You Tube Civitas Christiana TV, a także w linku poniżej:

 

/mdk

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#adwentowe dni skupienia #o. Jan Strumiłowski #humanizm #posthumanizm #wiara #bp. Jan Zając
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej