Jan Paweł II zapomniany? Cykl spotkań w Koszalinie

2023/10/12
jp2 koszalin

Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" oddział w Koszalinie zapraszają w roku akademickim 2023/2024 na cykl spotkań "Jan Paweł II zapomniany?" Pierwszy wykład pt. „Chrystus fundamentem człowieczeństwa. Jana Pawła II wizja kultury w kontekście kryzysu człowieka i społeczeństwa" wygłosi ks. prof. dr hab. Jan Perszon.

Pokolenia ludzi starszych w Polsce nie trzeba przekonywać, że Jan Paweł II i jego pontyfikat to rzeczywistości imponujące, ponadprzeciętne, o wręcz dziejowym znaczeniu. Nie tylko dla Polski i jej najnowszych dziejów, ale dla całej Europy i rodziny ludzkiej. Ten wielki Pasterz z niezwykłą erudycją i swobodą poruszał się nie tylko „na terenie” Kościoła i jego zbawczej misji. On – w sposób dla niego naturalny – głosząc Ewangelię „wyzwolenia człowieka” prowadził dialog z całym światem. Jednym z wymiarów jego nauczania jest świat kultury. Papież nawet wtedy, gdy przemawiał do ludzi i środowisk dalekich od Ewangelii, podejmował „kwestię człowieka” w perspektywie Transcendencji, czyli w odniesieniu do Boga. Ta chrystocentryczna antropologia (często podejmowana implicite) koncentrowała się na godności osoby ludzkiej i wspólnej wszystkim ludziom naturze. Już kilkadziesiąt lat temu taka wizja człowieka napotykała na opór. Zderzała się bowiem z post-oświeceniowym antropocentryzmem i materializmem. Współcześnie obserwujemy, także w Polsce, ofensywę i – jak się zdaje – tryumf „zwątpienia w człowieka”, generowany przez „zapomnienie Boga” lub Jego świadome wykluczenie z refleksji nad człowiekiem i społeczeństwem.

Dlatego w naszym przedłożeniu najpierw zaprezentowana będzie Jana Pawła wizja kultury i jej genetycznego powiązania z człowiekiem. Następnie zastanowimy się nad źródłami kryzysu współczesnej kultury (aż do „antykultury” i „kultury śmierci”), wreszcie zaś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy jest nadzieja na odrodzenie (renesans) kultury chrześcijańskiej.

Spotkanie odbędzie się na ul. bpa Czesława Domina 12/4 w Koszalinie (siedziba Civitas Christiana) o godzinie 10:00.

Spotkania są realizowane w ramach projektu "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia".

 

Serdecznie zapraszamy!

 

/ab

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Koszalin #Civitas Christiana Koszalin #Jan Paweł II #uniwersytet #wykład
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej