Jasnogórskie choinki

2015/12/24

Baletnice, nuty, żarówki, makiety kościołów, wizerunki świętych a także biało-czerwone wstęgi znalazły się na świątecznych drzewkach, które na Jasnej Górze udekorowały dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. To w ramach VIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Głosowanie na najpiękniej udekorowane drzewko potrwa od Bożego Narodzenia do 2 stycznia.

Jak zwykle pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskakują. „Nasza choinka nawiązuje do 1050. rocznicy chrztu Polski. To było bardzo ważne wydarzenie, o którym trzeba przypominać. Od chrztu wszystko się zaczęło, jesteśmy w Kościele”, powiedzieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Częstochowie. Na ich drzewku, obok biało-czerwonej wstęgi, są również wizerunki polskich świętych. Inny świerk w dekoracji nawiązuje do Roku Bożego Miłosierdzia. – Mamy św. s. Faustynę Kowalską i anioły miłosierdzia – wyjaśnił opiekun dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ludwinowie. Maluchy z Choronia przypomniały, że w tym roku ich parafia obchodzi jubileusz stulecia powstania. Na ich drzewku znajdują się makiety kościoła. Jasnogórska Szkoła Muzyczna przygotowała ozdoby z papieru z nutami i klucze wiolinowe. Inni uczniowie wykonali ozdoby ekologiczne ze żutych żarówek, rolek z papieru, butelek, korków od butelek, patyków. Nie zabrakło drucianych gwiazdek, kolorowych bombek, łańcuchów, włosów anielskich. W nawiązaniu do rocznicy chrztu Polski dekoracje niektórych choinek zachęcać mają również do modlitwy za naszą Ojczyznę. – Klimat jest taki, żeby w wyjątkowy sposób pomyśleć o naszej Ojczyźnie, pomyśleć też o tym, żeby w tym kraju działo się jak najlepiej i nam wszystkim żyło się jak najlepiej, stąd pomysł na dekorację biało-czerwoną – powiedziała nauczycielka z Zespołu Szkół we Wrzosowej.

Wojciech Dec, paulin podziękował wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w tegorocznym konkursie. – Dziękuję w imieniu wszystkich ojców i braci paulinów, i organizatorów tego konkursu, za to, że czynicie to miejsce jeszcze piękniejszym. Pamiętajcie, że te ozdoby są znakiem, symbolem naszej radości płynącej z Bożego Narodzenia. Rodzi się Jezus, który przyszedł by nas odkupić, byśmy wszyscy mogli być szczęśliwymi – mówił o. Dec. Zakonnik przypomniał także, że nie jest ważne czy na dworze jest śnieg a na stole karp, „najważniejsze jest to, że mamy się cieszyć, że Bóg jest z nami”. Paulin zauważył także, że „wielu artystów marzy o tym, by ich prace obejrzało tak wielu ludzi, jak wielu pielgrzymów zagląda do Wieczernika i podziwia te wspaniałe choinki”.

Organizatorami konkursu są: przeor klasztoru o. Marian Waligóra ze wspólnotą, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. 40 choinek podarowały Lasy Państwowe. – Bardzo cieszę się, że mogliśmy podarować te drzewka, które w tym pięknym polskim miejscu, gdzie tradycja i wiara łączą się, dekorujecie pracą własnych rąk, by cieszyć oczy pielgrzymów – powiedział Adam Chudzik z Nadleśnictwa w Kłobucku.

Do udziału w Konkursie na Wieczernikowi Choinkę zgłosiło się 13 przedszkoli i 27 szkół. Teraz to jasnogórscy pielgrzymi zdecydują, który ze świerków zasługuje na szczególne wyróżnienie. Głosowanie na najpiękniej udekorowane drzewko potrwa od Bożego Narodzenia do 2 stycznia. Wielki finał zaplanowano na 8 stycznia.

Izabela Tyras

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #przeor o. Marian Waligóra #pualini #Radio Jasna Góra #VIII Konkurs na Wieczernikową Choinkę
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej