Jasnogórskie zawierzenie przedwojennej młodzieży

2013/02/14

5 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie odbyło się spotkanie z dr Rafałem Dobrowolskim poświęcone Ślubom Jasnogórskim młodzieży akademickiej II Rzeczypospolitej  

Prelegent jest doktorem historii KUL. Swoje zainteresowania naukowe skupia wokół zagadnień poświęconych działalności młodzieży narodowej w II Rzeczypospolitej. Jest autorem licznych artykułów, a także książki „Akademicka młodzież obozu narodowego w Lublinie w latach 1919 -1939”. Działalności obozu narodowego na terenie Lubelszczyzny w latach 1928 – 1939 Dobrowolski poświęcił swoją pracę doktorską.

Mówca zaznaczył na wstępie, że kult zawierzenia Matce Bożej sięga w Polsce swoimi korzeniami Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza, złożonych podczas potopu szwedzkiego w 1656 r. Zdaniem dra Dobrowolskiego, entuzjazm towarzyszący odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku nie sprzyjał pogłębieniu wiary katolickiej wśród najmłodszego pokolenia Polaków. Dopiero na przełomie lat 20. i 30. widoczne było ożywienie religijne młodego pokolenia inteligencji. Pośrednio, wynikało to także z niebezpieczeństwa grożącego Polsce ze strony coraz bardziej agresywnych sąsiadów oraz pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Środowiska duszpasterstwa akademickiego w 1934 r. postanowiły obrać Matkę Bożą na patronkę młodzieży akademickiej. Inicjatorzy przygotowali wstępny tekst ślubów, do których przychylnie odnieśli się zwierzchnicy Kościoła Katolickiego z prymasem Augustem Hlondem na czele.

Przyczyniło się to do przygotowania ogólnopolskiej pielgrzymki połączonej ze ślubowaniem. Duchowe przygotowania do pielgrzymki trwały w całej Polsce a patronował im rektor kościoła św. Anny w Warszawie, ks. Edward Detkens, jeden ze 108 późniejszych męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Należy zaznaczyć, że ostateczna wersja ślubowania została zatwierdzona przez bp. Antoniego Szlągowskiego. Ślubowanie odbyło się  24 maja 1936 r.  i uczestniczyło w nim około 20 tys. studentów. Mszę Św. celebrował prymas Hlond, natomiast bp. Szlagowski zwrócił się do młodzieży słowami: „Młodzieży umiłowana, dajesz dziś wzór całemu narodowi, boś wyprzedziła naród cały”. Uwieńczeniem ślubowania było przekazanie wotum młodzieży polskiej w kształcie ryngrafu.

Spotkanie skupiło dużo ilość zainteresowanych słuchaczy, co zostało zwieńczone ciekawą dyskusją.

Kamil Sulej


© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej