Już jutro etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej!

2024/04/17
CCH 5152
Fot. Marta Karpińska

Trwają już ostatnie przygotowania do etapu diecezjalnego 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W całej Polsce 18 kwietnia przedstawiciele ponad 1,2 tys. szkół średnich przystąpią do pisania testu dotyczącego znajomości Dziejów Apostolskich i Księgi Sędziów, stanowiących tegoroczny zakres biblijnych zmagań. Organizatorzy podkreślają, że chcą, by ten etap, wpisany w trwający Tydzień Biblijny, był prawdziwym świętem Słowa Bożego.

W etapie diecezjalnym udział wezmą najlepsi uczniowie wyłonieni z etapu szkolnego. Patronaty nad tym wydarzeniem niemal we wszystkich diecezjach objęli biskupi miejsca. Oni też w wielu miejscach przewodniczyć będą mszom św. lub nabożeństwom Słowa Bożego celebrowanym w ramach spotkania młodych.

Obok wspólnej modlitwy, na program etapu diecezjalnego składają się też spotkania ze specjalnymi gośćmi, koncerty, filmy, zwiedzanie wyjątkowych miejsc, ale nade wszystko stworzenie płaszczyzny spotkania młodych z młodymi.

Kiedy czyta się Biblię, to nie są zwykłe historyczne treści, to nie jest tak jak przy każdej innej lekturze. Czytanie Pisma Świętego pozwala wczuć się w sytuację pierwszych chrześcijan i zobaczyć, jak wymagającym było dla nich życie zgodnie z wolą Boga. W dzisiejszych czasach niestety często wiara staje się czymś, przez co ludzie są wyśmiewani, dlatego muszą wykazać się odwagą. Często już samo uczęszczanie na lekcje religii staje się powodem do odrzucenia przez grupę – mówił ubiegłoroczny finalista z diec. gliwickiej Adam Sachanek.

Filip Wosiński z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie wyznał:

Gdy modlę się Biblią, czuję, że żyję.

Weronika Wtorkowska z I LO w Radomsku powiedziała, że konkurs sprawił, że systematycznie zaczęła czytać Biblię, bardzo jej się to spodobało, a w Piśmie Świętym odkryła miłość Boga.

Konkurs Biblijny jest dla nas okazją do pogłębienia wiary i wiedzy – uzasadniali swój udział ubiegłoroczni uczestnicy. – Bardzo lubię czytać Pismo Święte, czytam je nieustannie ze względu na wartości moralne, jakie kryje, ale także, by lepiej poznać historię zbawienia – wyjaśniał Mateusz Bułacz z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

 

/ab

1 MDK6102

Izabela Tyras

Przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej