Kamienie pamięci – ksiądz prałat Antoni Gryczka

2015/03/16

Wolsztyński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” włączył się aktywnie w ogólnopolski projekt białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej, zatytułowany „Kamienie pamięci”. Służy on upamiętnieniu ludzi – świeckich i duchownych, których poświęceniu zawdzięczamy niezawisłość naszego kraju. Zadaniem tego projektu, do którego zachęca się głównie młodzież szkolną, ale także i różne stowarzyszenia, jest utrwalenie pamięci o tych, którzy w latach 1939-1989 poświecili się idei niepodległej Ojczyzny, pozostając wiernymi wartościom, w tym tej nadrzędnej, czyli miłości do drugiego człowieka.

Osobą taką w środowisku wolsztyńskim był niewątpliwie śp. ksiądz prałat Antoni Gryczka – pierwszy po II wojnie światowej proboszcz wolsztyńskiej fary w latach 1945-1959, szambelan Jego Świątobliwości papieża Jana XXIII. Zanim wstąpił on do stanu duchownego, brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim na froncie rawickim, najpierw

jako sanitariusz, a następnie jako pracownik sztabowy 11 pułku Strzelców Wielkopolskich. To właśnie dlatego wolsztyński oddział Stowarzyszenia zaprosił do współpracy w realizacji tego projektu miejscowe gimnazjum nr 2 noszące imię Powstańców Wielkopolskich. Po wybuchu wojny ksiądz Gryczka był przesłuchiwany przez gestapo, a przeczuwając aresztowanie, ukrywał się już do końca wojny.

Po objęciu parafii farnej w Wolsztynie, oddał się całkowicie pracy duszpasterskiej i społeczno-patriotycznej, przez co naraził się ówczesnej władzy, w efekcie czego był przedmiotem inwigilacji Urzędu Bezpieczeństwa. Nie zważając jednak na działania władz, zdecydowanie realizował program duszpasterski archidiecezji poznańskiej, kierowanej od 1947 roku przez arcybiskupa Walentego Dymka, a później Antoniego Baraniaka.

Jego dobroć serca była ogólnie znana, a wdzięczna pamięć o nim jako duszpasterzu i dobrym gospodarzu parafii, przetrwała do dziś, głównie wśród starszego i średniego pokolenia wolsztynian, którzy pragną teraz uczcić tę pamięć o swym dawnym proboszczu, zasłużonym kapłanie i mieszkańcu Wolsztyna, spoczywającym na miejscowym cmentarzu parafialnym. Oprócz planowanej na wrzesień wystawy i odsłonięcia tablicy pamiątkowej, którą zamierza się umieścić na elewacji kościoła farnego dokładnie w 120 rocznicę jego urodzin, oddział miejski Stowarzyszenia wystąpił też z wnioskiem do Rady Miejskiej w Wolsztynie, o nadanie imienia ks. prałata Antoniego Gryczki nowo powstałej w mieście tzw. „małej obwodnicy”.

Włodzimierz J. Chrzanowski

mm

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Gryczka #wielkopolska #Wolsztyn
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej