Kardynał George Pell wraca do Rzymu

2020/09/29
pell

30 września kard. George Pell wróci do Rzymu. Duchowny opuścił Watykan w 2017 r., biorąc czasowe zwolnienie ze swojej roli jako prefekt Watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki i udał się do Australii.

Kard. Pell mieszkał w swojej byłej archidiecezji Sydney od kwietnia, kiedy został uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy z zarzutów wykorzystywania seksualnego. Wcześniej w 2014 r. Kardynał został wyznaczony przez papieża Franciszka do kierowania wysiłkami na rzecz zreformowania watykańskich spraw finansowych. Po oskarżeniu o molestowanie seksualne, kard. Pell wrócił do Australii, aby udowodnić swoją niewinność. Spędził 13 miesięcy w izolatce po tym, jak został pierwotnie skazany na sześć lat więzienia.

Wiadomość o powrocie kard. Pella do Rzymu nadeszła zaledwie kilka dni po rezygnacji kard. Angelo Becciu ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, dokonanej na prośbę papieża Franciszka, po tym, jak kard. Becciu został powiązany z toczącym się dochodzeniem w sprawie nadużyć finansowych w Watykanie.

Kard. Pell, który od czasu uniewinnienia nie mówił publicznie o swojej dawnej roli, z wdzięcznością odpowiedział na wiadomość o rezygnacji Becciu. „Ojciec Święty został wybrany, aby uporządkować finanse Watykanu. Należy mu podziękować i pogratulować ostatnich wydarzeń ”- napisał w oświadczeniu przesłanym do CNA 25 września.

opracowano na podstawie: Catholic News Agency

/mwż

 

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej