Konferencja w Gdańsku

2018/05/4
img-0232.jpg

O trudnych drogach do niepodległości, roli Kościoła i dyplomacji rozmawiano podczas konferencji popularno-naukowej zorganizowanej przez Oddział Pomorski Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”, parafię pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz Rycerzy Kolumba.

W Gdańsku 21 kwietnia odbyła się konferencja popularno-naukowa wpisująca się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencja miała za cel ukazanie wielu trudnych dróg prowadzących do uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Akcentowano głownie to, że nie byłoby jej bez aktywizmu i pracy u podstaw, czynu zbrojnego na ziemiach polskich, jak i działalności dyplomatycznej na arenie międzynarodowej prowadzonej głównie przez Komitet Narodowy Polski pod kierunkiem Romana Dmowskiego. Większość Polaków kojarzy rok 1918 z Józefem Piłsudskim, ale obok komendanta ogromną rolę odgrywali również Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i wielu innych znakomitych polityków i to trzeba zawsze podkreślać. O tym głównie mówił red. Jan Hlebowicz z “Gościa Niedzielnego”, podkreślając znaczenie dyplomacji i działalność polskiej emigracji na zachodzie w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ks. dr Leszek Jażdżewski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, mówił o roli Kościoła katolickiego w odzyskaniu niepodległości na Pomorzu i Kaszubach. W swoim wystąpieniu podkreślał, że Kościół działał aktywnie na wszystkich płaszczyznach działalności patriotycznej i niepodległościowej – pozytywistycznej, kulturalnej, organicznej oraz walki zbrojnej. Nie mogło zabraknąć też zagadnienia powstań narodowych, wokół których od niepamiętnych czasów toczą się wśród Polaków gorące spory. Prof. Władysław Zajewski próbował odpowiedzieć na pytanie “Czy powstania narodowe miały sens?”. Prelegent wskazywał głównie na odmienną sytuację w poszczególnych zaborach, która w znacznym stopniu wpłynęła Jego zdaniem na decyzje o wybuchu powstań.

Podczas konferencji nie zabrakło odniesień do  współczesności, o których mówił w kazaniu podczas Mszy św. inaugurującej konferencję, proboszcz parafii ks. Tadeusz Chajewski. Natomiast Przemysław Namsołek z gdańskiego IPN przypomniał, jak wyglądały obchody święta niepodległości w PRL, a płk Tadeusz Pluta, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków, przedstawił formy upamiętnienia Józefa Piłsudskiego na Pomorzu. Oddział gdański przygotowuje jeszcze jedną konferencję zamykającą rok obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, tym razem o odbudowie Niepodległej.

mak

Kowalczyk Marta v2

Marta Kowalczyk

Filolog. Członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#100-lecie odzyskania niepodległości #niepodległość
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej