Laury XXI Nagrody im. Michała Lengowskiego wręczone! [FOTOGALERIA]

2024/11/25
CCH 1301
Fot. Aleksandra Bilicka

W sobotę 23 listopada na Sali Rycerskiej nidzickiego zamku odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród przyznawanych przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dla najbardziej zasłużonych mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla w dziedzinach nauki oraz działalności społecznej.

Patron Nagrody – Michał Lengowski był działaczem Związku Polaków w Niemczech, westfalskim górnikiem. Pochodził ze Starej Kaletki na Warmii. Po powrocie z Niemiec zamieszkał w Zielonowie k. Gryźlin (Warmia), gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Uczestnik akcji plebiscytowej z 1920 roku, współtwórca Związku Polaków w Prusach Wschodnich. Podczas II wojny światowej wysiedlony na Pomorze. W 1945 roku zamieszkał w Olsztynie. Warmiński ludowy poeta, tworzył wiersze o zabarwieniu satyrycznym, pisał do prasy i współredagował „Słowo na Warmii i Mazurach”. Należał do Związku Literatów Polskich. Współpracował z kilkoma placówkami naukowymi. Zbieracz pieśni ludowych, działacz społeczny, patriota. To postać wyjątkowo zasłużona dla naszego regionu.

Galę, którą rozpoczął pokaz filmu przygotowanego z okazji jubileuszowej XX edycji o patronie Nagrody, poprowadził Andrzej Kocięcki. Jako pierwszy głos zabrał Zbigniew Połoniewicz, sekretarz Kapituły Nagrody. Przewodniczący Zarządu białostocko-olsztyńskiego oddziału okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” powitał zebranych oraz wyraził wielką radość z tak licznego przybycia.

Bez wątpienia doniosłość tej Nagrody stanowią laureaci, którzy swoją pracą naukową, ale również społecznym zaangażowaniem, świadczą o wierności wartościom chrześcijańskim i patriotycznym – zaznaczył.

Następnie ks. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko, przewodniczący Kapituły Nagrody, przedstawił pierwszego wyróżnionego. Dr Krzysztof Andrzej Kierski otrzymał Nagrodę im. Michała Lengowskiego za całokształt dorobku naukowego w zakresie najnowszej historii Polski i powojennej historii Warmii i Mazur, kształtującego współcześnie świadomość narodową Polaków oraz za publikację „Relacje rządców diecezji warmińskiej z władzami komunistycznymi Polski w latach 1945-1989”. Laudację wygłosił prof. dr hab. Norbert Kasparek.

Lista historyków, którzy otrzymali Nagrodę… To są naprawdę znakomici historycy, którzy na trwałe wpisali się w dzieje historiografii polskiej i zaryzykowałbym stwierdzenie, że poprzez tę pracę, która dotyczy relacji rządców diecezji warmińskiej z władzami komunistycznymi, dr Kierski już wpisał się w dzieje historiografii – podkreślił laudator.

Do wręczenia Nagród zaproszono przewodniczącego Kapituły Nagrody im. Michała Lengowskiego, ks. prof. dr. hab. Andrzeja Kopiczko, Marcina Sułka, członka Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Zbigniewa Połoniewicza, przewodniczącego oddziału białostocko-olsztyńskiego Stowarzyszenia oraz Karolinę Langowską z Biura Regionalnego Olsztyńsko-Białostockiego Stowarzyszenia.

Nagrodę tę odbieram jako wyraz uznania i docenienia mojego dotychczasowego dorobku, ale jednocześnie mobilizację do dalszych badań naukowych. Nagrodę tę przez mną (…) miało okazję odbierać wielu znakomitych historyków i naukowców z różnych dziedzin, tym bardziej cieszę się, że mogłem wstąpić do tego grona jako jeszcze młody, 35-letni badacz. Cieszę się również, że jest to nagroda przyznana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, jak sama nazwa mówi, przez społeczność chrześcijańską. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ często w swoich badaniach poruszam kwestie Kościoła katolickiego (…) – podkreślił dr Krzysztof Kierski.

Drugim wyróżnionym na sobotniej Gali został ks. prof. dr hab. Krzysztof Bielawny – za dogłębną analizę szeregu kluczowych wydarzeń, które w sposób znaczący przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez objawienia maryjne w Gietrzwałdzie, zawartą w publikacji „Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu” oraz za całokształt prac badawczych poświęconych problemom zapaści demograficznej w Polsce, a także kondycji współczesnej rodziny polskiej zawartych w publikacji „Ocalić Niepodległość”.

Laudację wygłosiła prof. dr hab. Zdzisława Kobylińska, w zastępstwie ks. prof. dr. hab. Jacka Neumanna:

Drugi ważny obszar poszukiwań badawczych ks. prof. Bielawnego to demografia. Można z powodzeniem powiedzieć, że wpisał się ks. prof. Bielawny w nurt światowych badań naukowych właśnie w tej dyscyplinie.

Nagrodzony podziękował osobom i instytucjom, które przyczyniły się do wydania jego publikacji i rozpowszechnienia ich szerszej publiczności, a także zwrócił jeszcze raz uwagę na rosnący problem demograficzny w naszym kraju oraz w całej Europie.

W kategorii działalności społecznej nagrodzeni zostali państwo Agnieszka i Jacek Gnidzińscy – za wybitną działalność społeczną sprzyjającą budowaniu więzi pomiędzy mieszkańcami Nidzicy i Ziemi Nidzickiej, promującą aktywny udział w życiu społecznym, propagującą takie wartości jak: rodzina, patriotyzm, zdrowie oraz wspierającą lokalną społeczność w budowaniu bezpiecznego, przyjaznego i zintegrowanego środowiska. O laudację poproszony został Jacek Maculewicz, społecznik, instruktor harcerski, wychowawca.

Dziś mam zaszczyt i przywilej przedstawić oraz wyróżnić dwoje wyjątkowych ludzi, którzy na co dzień swoją postawą i zaangażowaniem pokazują, co znaczy działać na rzecz drugiego człowieka. Państwo Agnieszka i Jacek Gnidzińscy to nie tylko małżeństwo, ale również niezwykły duet, który swą siłę wspólnoty przekuwa w realne działania na rzecz społeczeństwa ziemi nidzickiej, z której pochodzą – wskazał laudator.

Głos zabrał Jacek Gnidziński:

Ja tutaj dziękuję przede wszystkim w tej chwili swojej małżonce, bo te ciepłe słowa wygłoszone przez mojego serdecznego kolegę Jacka przy wygłoszonej laudacji, one nie miałyby miejsca, gdybyśmy nie czerpali z siebie. Rzeczywiście tak jest.

Po zakończeniu najważniejszej części Gali, przyszedł czas na wystąpienia. Do zebranych słowo skierowali Robert Boehm, prawnuk Michała Lengowskiego, a także Marcin Sułek, członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, fundatora Nagrody.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z dumą realizuje swoją misję budowania ładu społecznego w oparciu o chrześcijańskie wartości zgodne ze słowami św. Jana Pawła II: „Budujcie civitas christiana”. Nagroda im. Michała Lengowskiego jest wyrazem tych ideałów, promuje postawy i działania, które inspirują do troski o dobro wspólne i pielęgnowanie duchowego dziedzictwa Warmii, Mazur i Powiśla.  

W uroczystości udział wzięli również wicestarosta nidzicka Bożena Chmielewska, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, laureat XVII edycji Nagrody, oraz wiceprezes Zarządu Grupy INCO S.A. Anna Rybak, członkowie rodziny patrona Nagrody oraz laureaci poprzednich edycji.

Galę wręczenia XXI Nagrody im. Michała Lengowskiego zakończył koncert trio wiolonczelowego z Olsztyna w składzie: Agnieszka Połubińska, Agnieszka Szulc i  Magdalena Grędzińska.

Od czasu narodzin jeszcze wówczas „regionalnej” Nagrody im. Michała Lengowskiego, minęło już 57 lat. Po raz pierwszy wręczono tę nagrodę w 1967 roku – w roku śmierci Patrona Nagrody, z okazji 15-lecia utworzenia regionalnego dodatku do ogólnopolskiego dziennika „Słowo Powszechne” pod nazwą „Słowo na Warmii i Mazurach”. Dotychczas przyznano 65 laurów.

 

/ab

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Nagroda im. Michała Lengowskiego #Michał Lengowski #olsztyn #Civitas Christiana Olsztyn #Krzysztof Kierski #Krzysztof Bielawny #Agnieszka i Jacek Gnidzińscy #relacja
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej