W dniu dzisiejszym Kościół Katolicki na całym świecie liturgicznie wspomina świętego Jana Pawła II. Proces beatyfikacyjny zapoczątkował Benedykt XVI i już półtora miesiąca po śmierci papieża Polaka rozpoczęto przygotowania do wyniesienia go na ołtarze.
Dlaczego akurat dziś wspominany jest Papież Polak? 22. października 1978 roku Karol Wojtyła rozpoczynał swój pontyfikat w Stolicy Piotrowej - na znak ucczenia pontyfikatu dzień dzisiejszy liturgicznie jest poświęcone wielkiemu papieżowi Polakowi.
"Mocą naszej władzy apostolskiej zezwalamy, aby Czcigodnemu Słudze Bożemu, Janowi Pawłowi II, papieżowi przysługiwał tytuł błogosławionego i aby można było obchodzić jego święto w miejscach i w sposób ustanowiony przez prawo co roku 22 października" – powiedział Benedykt XVI, wygłaszając formułę beatyfikacyjną w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 1 maja 2011.
Wspomnienie liturgiczne po Soborze Watykańskim II zazwyczaj odbywa się w dzień śmierci czyli dzień narodzin dla nieba osoby beatyfikowanej. Jednakże występują od tego wyjątki i takim też jest dzisiejsze wspomnienie. W takich sytuacjach papież uznaje, iż data śmierci nie jest najlepszym dniem lub nakłada się z innym wspomnieniem liturgicznym, świętem czy ustaloną już rocznicą. Papież Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku, która przypada w wigilię Niedzieli Miłosierdzia. Dodatkowym argumentem, by to właśnie dziś wspominać wielkiego Papieża jest fakt Wielkiego Postu lub Wielkiego Tygodnia, który bardzo często przypada w tym czasie. Czas ten nie jest adekwatny do świętowania w radosnej atmosferze wyniesionego na ołtarze. Benedykt XVI podkreślił wartość swojego poprzednika i podał równie ważną datę z nim związaną.
"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać." - Ojciec Święty Jan Paweł II
na podst.: niedziela.pl
/nd