Marsz dla Życia i Rodziny w Gdańsku

2015/06/15

W Gdańsku, 7 czerwca br. po raz szósty przeszedł Archidiecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny

Ten rok jest szczególny ponieważ Sejm RP uchwalił go Rokiem św. Jana Pawła II, a równocześnie jest to rok pierwszej rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II. Już od samego początku istnienia Marszu dla Życia i Rodziny jego przewodnim hasłem jest  “Jan Paweł II – promotor godności życia i rodziny”. Głównym organizatorem tegorocznego Marszu dla Życia był Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana” w Gdańsku. Marsz nie mógłby jednak odbyć się bez znaczącego udziału  Korporacji Akademickiej „Wisła” i młodych z Ruchu Czystych Serc. Marsz to również wspólne dzieło Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich wspieranych przez Wydziały: Duszpasterski i Katechetyczny Kurii Metropolitarnej  w Gdańsku. W marszu uczestniczył bp Wiesław Szlachetka oraz posłowie i radni. Bp Wiesław Szlachetka w swym głosie  rozpoczynającym Marsz  mówił – zgromadziliśmy się dzisiaj pod gdańskimi Pomnikiem Poległych Stoczniowców, aby publicznie dać świadectwo, że jesteśmy po  stronie życia, które jest darem Boga.

Dorota i  Dominik Piaseccy – członkowie Stowarzyszenia, inicjatorzy Marszów, witając uczestników  podkreślili, że – nasz udział w nim jest publicznym zamanifestowaniem naszego przywiązania do  chrześcijańskich wartości i radości oraz pokazaniem światu, że każde dziecko w rodzinie jest źródłem szczęścia. Co roku z trójką naszych córeczek  bierzemy udział w marszu – najstarsza córka na pierwszym Marszu była pod moim sercem – podkreślała Dorota Piasecka.

Od 6 lat marsze odbywają się pod patronatem arcybiskupa ks. Sławoja Leszka Głódzia Metropolity Gdańskiego. Jak już wcześniej wspomniałem Marsze mają zawsze swój temat przewodni. Tegoroczny ogniskował się wokół słów św. Jana Pawła II: „…Bóg uczynił wielkim i niezastąpionym darem mężczyznę „dla” kobiety i kobietę „dla” mężczyzny oraz zadaniem w życiu małżeńskim…”. Słowa Świętego niespodziewanie nabrały charakteru politycznego, ponieważ odnoszą się do prób redefiniowania małżeństwa poprzez ratyfikowanie tzw. konwencji  przemocowej KAHVIO.

Kolorowy pochód wyruszył o 15.00 z placu Solidarności. Uczestnicy marszu nieśli ze sobą transparenty (m.in. “Nie dla pigułki śmierci”, “Miłość tak, demoralizacja nie”, “Dziecko potrzebuje mamy i taty”, “Małżeństwu, rodzinie, życiu – tak!”, “Broniąc życia, bronisz przyszłości Ojczyzny”), machali papieskimi i polskimi chorągiewkami oraz balonikami, śpiewali radosne piosenki, a rodzice i małżonkowie dzielili się świadectwami. Marszowi towarzyszyły dwie akcje społeczne: “Pieluszka dla maluszka”, czyli zbiórka pieluszek jednorazowych dla Domu Samotnej Matki i Caritas, oraz prowadzona przez wolontariuszy kwesta jako “Dar dla hospicjum” oraz koncert dziecięcego zespołu parafialnego “Płomyczki”.

Waldemar Jaroszewicz

Przesłanie VI Archidiecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny, Gdańsk 7 czerwca 2015 r.

Świętując pierwszą rocznicę kanonizacji, dziękujemy za św. Jana Pawła II, promotora godności życia ludzkiego i rodziny. Jednocześnie spotykamy się w Roku św. Jana Pawła II, uchwalonym przez Sejm RP. Posłowie przyjęli zgodnie uchwałę, jak zaznaczyli, „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”. Podkreślili również wkład Świętego w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Moralny obowiązek oraz szacunek żywiony dla postaci polskiego papieża, na który powołują się posłowie, powinien zobowiązywać ich do przyjmowania ustaw i podejmowania decyzji niesprzecznych z Jego nauczaniem. Przypominamy jednak, że ten sam parlament, który jednej strony uchwalił jednogłośnie rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II – z drugiej, przez już przyjęte lub przygotowywane decyzje (w tym decyzje Rządu RP), przekreślił podstawowe treści Jego nauczania. Przypominamy – św. Jan Paweł II nauczał „…Bóg uczynił wielkim i niezastąpionym darem mężczyznę „dla” kobiety i kobietę „dla” mężczyzny oraz zadaniem w życiu małżeńskim…”. Pytamy więc: dlaczego parlament ratyfikował sprzeczną nie tylko z nauczaniem Świętego, ale również z naszą Konstytucją, Konwencję CAHVIO? Nie możemy zgodzić się na wymuszane przez konwencję: • wprowadzenie do szkół polskich oraz w życie społeczne rozwiązań budowanych na bazie ideologii gender, • kwestionowanie praw rodziców do decydowania o realizowanych programach edukacyjnych w szkołach, • zrównywanie związków jednopłciowych z małżeństwem, (co dawałoby im m. in. prawo do adopcji dzieci). Przypominamy – św. Jan Paweł II nauczał – „…Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka…” Pytamy: dlaczego rząd wprowadził sprzeczną z polskim prawem pigułkę tzw. „dzień po”, dlaczego wprowadzana jest ustawa o refundacji zabiegów in vitro, które mogą satysfakcjonować jedynie biznes stosujący tą technologię, nie lecząc bezpłodności? Nie możemy zgodzić się aby funkcjonowało w Polsce prawo pozwalające zabijać poczęte dzieci, także przez stosowanie środków chemicznych i technologii ignorującej całkowicie współczesny stan wiedzy z zakresu biomedycyny. Uczestnicząc w dzisiejszym Marszu zaświadczamy, że rodzina chrześcijańska jest pewnym i sprawdzonym fundamentem naszego społeczeństwa,

W imieniu organizatorów Waldemar Jaroszewicz

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#abp. Głódź #bp Wiesław Szlachetka #civitas christiana #Dominik Piasecki #Dorota Piasecka #Gdańsk #Korporacja Akademicka "Wisła" #Marsz dla Życia i Rodziny #Ruch czystych serc
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej