Męskie sprawy

2015/06/19

Kryzys męskości. Mówi się o nim coraz więcej, wskazując na zmiany społeczne, jakie zachodzą, a raczej są wprowadzane na świecie od czasów tak zwanej „rewolucji seksualnej”. Remedium na ten problem proponuje Oddział „Civitas Christiana” w Koszalinie. Tytuł Męskie sprawy jasno wskazuje, kto jest adresatem i jaki charakter mają spotkania.

Jest wielu nie mężczyzn, a facetów (uważam, że to duża różnica), którzy nie zakładają rodzin, nie żenią się, nie chcą być ojcami, nie chcą się angażować społecznie. Wolą wygodne życie, imprezy, pasje. To już powszechne zjawisko i wszechobecny syndrom Piotrusia Pana. To wszystko wpływa na osłabienie więzi rodzinnych, wychowanie dzieci, mniejszą liczbę zawieranych małżeństw, a w efekcie osłabienie naszego społeczeństwa. Dramatem naszych czasów jest wychowywanie dzieci tylko przez matki, dzieje się tak, gdy niedojrzali mężczyźni porzucają rodziny. Jest to szczególnie destruktywne dla wychowania synów, którzy nie mają wzorca męskości. Problem jest coraz bardziej widoczny i jego skala narasta wraz z rosnącym wdrażaniem ideologii feministycznej.
Nie tak dawno kard. Raymond Burke wezwał, by Kościół zwrócił się do mężczyzn. „Trzeba wreszcie pokonać kryzys męskości. Dziś Kościół jest zanadto przesiąknięty feminizmem. Dobroć i odwaga mężczyzn stały się bardzo niejasne, a dla przyczyn praktycznych w ogóle ich nie podkreślano. Stało się tak, pomimo że w Kościele istnieje kult św. Józefa – dla podkreślania męskiego charakteru mężczyzny, który poświęca życie dla domu, przygotowuje się rycersko, by bronić żony i dzieci, który pracuje, by utrzymać rodzinę. Bardzo duża część tradycji głoszenia heroicznej natury męskości została stracona” – podkreślał kard. Burke. „Młodzi mężczyźni dorastają bez właściwego pouczenia w wierze oraz wiedzy na temat ich powołania. Młodzi mężczyźni nie są uczeni, że zostali stworzeni na podobieństwo Boga-Ojca, Syna i Ducha Świętego. Nie uczy się ich tych wszystkich cnót, które są konieczne, by stać się mężczyzną i wypełniać szczególne dary z tym związane”.
Dostrzegając pogłębiający się kryzys męskości i potrzebę przeciwdziałania temu procesowi oraz potrzebę stworzenia miejsca i czasu na formację tylko dla mężczyzn, w koszalińskim oddziale „Civitas Christiana” powstał projekt o nazwie Męskie sprawy. To cykl 4 spotkań formacyjno-warsztatowych dla mężczyzn (1. Rozwój, 2. Wyczyn-walka, 3. Rodzina, 4. Przewodzenie, służba). Warsztaty są skierowane do mężów, ojców, kawalerów, którzy przymierzają się do założenia rodzin. Wszystko jest połączone z modlitwą w męskim gronie. Adresatami warsztatów są też mężczyźni, którzy czują potrzebę zaangażowania społecznego, politycznego, religijnego. Celem spotkań jest pobudzenie mężczyzn do działania i formacja pod kątem zadań, jakie powinni pełnić w rodzinie i w społeczeństwie. Jest to również „prostowanie” drogi dla tych, którzy być może czują się zagubieni w swoim powołaniu. Każdy mężczyzna, nawet bardzo dobrze uformowany, z mocnym kręgosłupem moralnym, stabilny, posiadający rodzinę, dzieci, pracę, potrzebuje czasami się zatrzymać i zrobić „przegląd” swojego postępowania, stanu emocjonalnego, sprawdzić na mapie duszy i sumienia, czy idzie w dobrym kierunku, czy z niego nie zbacza. Celem dodatkowym jest stworzenie sytuacji, w której mężczyźni we własnym męskim gronie mogą porozmawiać na męskie tematy, poruszyć problemy, które ich dotyczą, także szukanie rozwiązań przez samych mężczyzn – dla mężczyzn.
Potrzeba zorganizowania takich spotkań zrodziła się z obserwacji tego, co się dzieje w społeczeństwie. Brakuje liderów, osób, które chcą przewodzić, organizować coś dla innych. Dodatkowo szalejący coraz bardziej genderyzm powoduje, że coraz bardziej podkopuje się wizerunek i pozycję mężczyzn, a promuje brak wartości i postawy przeczące prawdziwej męskości.
Pierwszy cykl poświęcony dojrzewaniu do męskości odbył się 16 maja br. w siedzibie koszalińskiej „Civitas Christiana”. Gościem prowadzącym spotkanie był Rafał Rak ze Szczecina, wieloletni instruktor harcerski, dyrektor szkoły dla chłopców „Nawigator”. W ciągu kilku godzin prelegent poruszył garść wątków męskiej specyfiki: dojrzewanie do męskości, definiowanie męskości, męska przyjaźń, rola autorytetu w dojrzewaniu mężczyzny, umiejętność podejmowania decyzji. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że ten projekt jest niezwykle cenny, pozwala bowiem przede wszystkim uporządkować sobie wiele rzeczy, definicji, wskazać kierunki działania.

Marcin Maślanka

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #dojrzałość #mężczyzna #odpowiedzialność #ojciec #rodzina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej