Między prawdą Ewangelii a fantazją twórców. Kilka spojrzeń na serial "The Chosen"

2023/07/6
the chosen
Fot. Civitas Christiana TV, youtube.com, ks. prof. Marek Lis

Życie Jezusa Chrystusa doczekało się wielu adaptacji filmowych, jednak "The Chosen" jest nie tylko jednym z większych tego typu projektów, jest też zdecydowanie fenomenem zarówno ze względu na produkcję, jak i dystrybucję. Ks. prof. Marek Lis mówi o faktach i wyobraźni twórców popularnego serialu.

Prelekcja pt. "Między prawdą Ewangelii a fantazją twórców. Kilka spojrzeń na serial The Chosen" została wygłoszona w ramach Konferencji „Prawda i jej pozory w sztuce filmowej” zorganizowanej przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Serial ma zarówno fanów, jak i przeciwników. Jednym z głównym zarzutów ze strony katolików jest obraz Maryi, której to postaci twórcy nie nadali wystarczającej wagi. "The Chosen" ma być oparty na "prawdziwych historiach". O protagonistach jak Maria Magdalena, Mateusz czy Nikodem na kartach Ewangelii nie znajdujemy informacji wystarczających do zbudowania postaci. Skąd twórcy czerpali informacje? 

Zaryzykuję stwierdzenie, że ta perspektywa Papieskiej Komisji Biblijnej może pozwolić nam spojrzeć na filmy, w tym na serial "The Chosen" jako na kolejny etap tworzenia Ewangelii. Tym razem filmu wychodząc od ustalonego, kanonicznego tekstu Księgi, próbują postawić pytanie o to, co na etapie redagowania Ewangelii zostało pominięte.

Czy to, co zawarto w serialu, a nie znajduje się w Ewangeliach, jest wytworem wyobraźni twórców, czy efektem analizy? Posłuchajcie całości prelekcji!

 
/ab

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#serial #Ewangelia #życie jezusa #wykład #Uniwersytet Wrocławski #The Chosen
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej