Młoda twarz Kościoła | e-wydanie Miesięcznika „Civitas Christiana” do pobrania

2018/08/1
projekt-bez-tytulu2.png

Drodzy Czytelnicy, Kościół Powszechny od wielu miesięcy przygotowuje się do XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 3-28 października 2018 r. w Rzymie. Synod będzie obradował wokół tematu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Namysł biskupów przebiegający według trzech charakterystycznych dla rozeznania chrześcijańskiego kroków – poznania, interpretacji i dokonania wyboru – ma być nie tylko diagnozą, ale i wyznaczyć kierunki oraz wskazać narzędzia dla duszpasterstwa ludzi w wieku 16-29 lat. Ta generacja liczy na świecie ok. 1,8 mld i stanowi niemal jedną czwartą populacji.

e-wydanie do pobrania

Jak przypominają autorzy Instrumentum laboris Synodu, „troska o młodzież nie jest dodatkowym zajęciem Kościoła, ale istotną częścią jego powołania i misji w dziejach”. Dlatego, pasterze Kościoła pragną przyjrzeć się rzeczywistości młodych oraz temu, w jaki sposób, i na ile, Kościół wychodzi naprzeciw ich potrzebom. Przedmiotem namysłu ojców synodalnych będzie również rozwijanie wiary i rozeznawanie powołania współczesnej młodzieży. Refleksję końcową mają stanowić zadania, jakie stoją przed Kościołem w duszpasterstwie młodych.

Zgodnie ze wskazaniem Ojca Świętego, rozważanie nad sytuacją młodych, ich postrzeganiem spraw wiary i miejscem w Kościele, podejmujemy także na łamach naszego pisma. Choć program Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” nie jest skierowany wprost do młodych, to jednak troska o wychowanie kolejnych pokoleń Polaków stanowi jeden z priorytetów organizacji. Mamy zresztą w tym zakresie niemałe doświadczenie w postaci jednej ze sztandarowych inicjatyw, jaką stanowi organizowany od 22. Lat Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Corocznie, na tę formułę zachęty naszego środowiska do pogłębionego studium biblijnych treści, odpowiada prawie 30 000 młodych ludzi w całej Polsce.

Wojciech Jasiński zebrał informacje na temat samego Synodu o młodych oraz wnioski płynące z dotychczasowych przygotowań w polskich diecezjach. Kulminacyjnym wydarzeniem w naszym kraju będzie spotkanie 6 października na PGE Narodowym – „Stadion Młodych”, o którym z koordynatorem ks. Rafałem Jarosiewiczem rozmawia Marta Kowalczyk.

Cenna jest refleksja o. Stanisława Tasiemskiego OP, w której duchowny ukazuje przymioty Boga najczęściej przywoływane w czasie pontyfikatu Ojca Świętego Franciszka. Młodość to czas marzeń, nadziei, dynamizmu, miłości i ideałów. Taki też jest Bóg, który marzy o człowieku i pragnie, by człowiek marzył o Nim.

Zagadnienia wolności, ideałów, relacji, miłości i seksualności, czy stosunku do małżeństwa i rodziny – wszystko to, bodaj od zawsze, nurtuje młode pokolenia, co potwierdza materiał Natalii Chruścickiej. By we właściwy sposób odpowiedzieć na potrzeby współczesnych młodych, należy dokładnie rozpoznać ich świat. Pokoleniu ze słuchawkami w uszach i wzrokiem utkwionym w smartfonach, przyjrzała się Alicja Dołowska.

Niniejsze wydanie jest ostatnim, które składam na Państwa ręce jako redaktor naczelny. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Wydawcy, który powierzył mi to dzieło na niemal 4 lata. Dziękuję Redakcji oraz Autorom, z którymi mogłem zrealizować ponad 40 wydań. Nieprzypadkowo Pan stawia nas w konkretnym miejscu i czasie, pośród tych, a nie innych ludzi, w tych, nie innych warunkach, z naszymi talentami i ograniczeniami. Posłannictwem mediów katolickich jest obok rzetelnej informacji, także formacja odbiorców, czemu pragnąłem być wierny. Ufam, że prezentowane treści wniosły wartość w życie Czytelnika i Stowarzyszenia.

Marcin Kluczyński

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#71. Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka #Michał Kondrat #młodzi #niepodległość #papież Franciszek #poradniki katolickie #prof. Gustaw Zemła #prof. Krzysztof Szwagrzyk #slider #Stadion Młodych #Stanisław Niemczyk
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej