Na wzór Prymasa Tysiąclecia

2021/01/4
134324518 890025785099920 9202872641695045673 n
źródło: Youtube/ Paweł Kujawski

Za nami XIV Adwentowe Dni Skupienia, podczas których wyjątkowo z Łagiewnikami łączyliśmy się za pomocą transmisji online. W Oddziale Krakowskim zadawaliśmy sobie pytanie: organizować rekolekcje czy lepiej z nich zrezygnować? Finalnie zapadła decyzja – organizujemy! Nie możemy i nie chcemy poddać się tej sytuacji przygnębienia.

Wiemy, że słowo „online” budzi mieszane uczucia, bo Stowarzyszenie to do tej pory spotkania, dyskusje, bycie razem. W obecnych czasach, kiedy w społeczeństwie wzrasta agresja, atakowany jest Kościół, dzieci starają się uczyć, a nauczyciele starają się nauczyć, kiedy lekarze mówią o zdrowiu, ale z dotrzymaniem przysięgi Hipokratesa bywa gorzej, pojawia się pytanie – jak dać nadzieję ludziom? Kogo postawić za wzór, czyja postać powinna przyświecać rekolekcjom? Teraz, kiedy szczególnie potrzebujemy bezgranicznej ufności w Boże Miłosierdzie i wielkiej odwagi, od razu na myśl nasuwa się postać Prymasa Tysiąclecia.

Nauki rekolekcyjne wygłosił ojciec prof. Zdzisław Kijas OFMConv, relator w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego. Rekolekcjonista rozpoczął nauki przedstawiając życiorys kardynała. Przypomniał, że Stefan Wyszyński był niezwykle pracowity i systematyczny. W życiu nic nie przychodziło mu łatwo, jednak we wszystkim odnosił sukcesy. Po wojnie, kiedy kraj był w ruinie, Prymas podkreślał, że „potrzeba godnej i uczciwej pracy”. Czyż nie są to aktualne słowa i dzisiaj? Widzimy jak wiele osób utraciło pracę w wyniku pandemii. Praca pomimo jej ciężaru, jest naszą radością i wielkim błogosławieństwem, a także jednym ze środków postępu duchowego. Obecnie świat prawdę tę pomija. To w jakimś sensie jest Testament Prymasa Tysiąclecia. Testament przebaczenia i wdzięczności. Testament pisany wielką pracą i modlitwą.

Prymas wielką miłością i szacunkiem darzył drugiego człowieka, czego wyrazem jest jego reakcja na wiadomość o śmierci Bolesława Bieruta. Uraza jest udręką. Przebaczenie jest przywróceniem sobie wolności, kluczem w naszym ręku od własnej celi więziennej. Jakże potrzebne i ważne są te słowa w XXI w., podkreślał nasz rekolekcjonista.

Kolejna ważna rzecz w nauczaniu Prymasa to duch wdzięczności. Stefan Wyszyński dziękował za życie, nawet kiedy był w więzieniu. Kościół uczy nas Ducha dziękczynienia za wszystko, bo jest w nim i sprawiedliwość i miłość.

Rekolekcje zakończyły się Godziną Miłosierdzia i uroczystą Mszą Św., której przewodniczył asystent Oddziału Krakowskiego ks. dr Leszek Mateja. Homilię wygłosił ks. dr Marek Mierzyński, asystent Oddziału Bochnia.

Monika Pazdan

/mwż

 

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej