Myśli kard. Wyszyńskiego w obiektywie młodych

2016/10/7
rozdanie-nagrod-zdjecie-do-artykulu.jpg

III Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty!

14 czerwca w ratuszu w Byczynie nastąpiło rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pod hasłem: Jesteśmy narodem ochrzczonym! Myśli i rozważania Stefana kardynała Wyszyńskiego w obiektywie młodego pokolenia. Konkurs przeznaczony był dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z całej Polski. W tegorocznej edycji wzięło udział 52 uczniów i uczennic z 16 szkół z takich miejscowości, jak: Opole, Elbląg, Gniezno, Łask, Lubliniec, Henryków czy Kluczbork. Wpłynęło łącznie 115 prac prezentujących wysoki poziom.

Za patrona tej wartościowej inicjatywy obrano kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, duchowego ojca naszego Stowarzyszenia. Jego głębokie przemyślenia dotyczące Boga, człowieka i ojczyzny stały się także inspiracją fotograficznych poszukiwań dla młodego pokolenia. Młodzież bowiem otrzymała do wykorzystania zbiór myśli i sentencji kard. Wyszyńskiego, na podstawie których wykonywała zdjęcia. Przykłady: „Wszyscy jesteśmy Ludem Bożym”, „Polska jest zespolona nie jednym węzłem, nie parcianym powrozem. Polska jest zespolona sercem wiary. Jej siłą jest wiara Chrystusowa!”, „Jesteśmy Narodem młodym, prężnym, o kulturze starej, szlachetnej i wspaniałej”, „Ludzie ochrzczeni tak mają patrzeć na życie własnego narodu i narodów wszystkich części świata, aby serce nasze rozszerzało się, abyśmy przenikali naturę narodu łaską Bożą i mocami nadprzyrodzonymi, abyśmy sprawy porządku przyrodzonego wiązali z porządkiem nadprzyrodzonym”.

Tegoroczna myśl przewodnia konkursu była ściśle powiązana z obchodzoną właśnie 1050. rocznicą Chrztu Polski. Organizatorzy pragnęli, by młodzież zwróciła uwagę na to doniosłe w dziejach polskiej kultury i historii wydarzenie. Trzeba przyznać, że wywiązała się z tego zadania znakomicie, o czym świadczy poziom nadesłanych prac. Udział w konkursie skłonił bowiem młodych ludzi do analizy przemyśleń kard. Wyszyńskiego oraz zainteresowania jego nauką, co niestety jest rzadkością. Wśród młodego pokolenia nauka, podobnie jak i piękna postać Prymasa są bardzo słabo znane. Konkurs więc pełni także misję edukacyjną, zgodnie z celami naszego Stowarzyszenia, a jednocześnie stawia sobie ambitny cel docierania z nauką kard. Wyszyńskiego do jak najszerszego grona młodzieży.

Nadesłane zdjęcia prezentowały różną tematykę, ale większość z nich skupiała się na zagadnieniu patriotyzmu, wiary i obchodzonej rocznicy chrztu. Na fotografiach można dostrzec rozmaitą symbolikę i motywy, m.in. krzyż, sakrament małżeństwa, akt chrztu, patriotyzm, symbole narodowe, Ewangelię. Młodzi ludzie pokazali, że wiara i patriotyzm są fundamentami ich życia, że są dumni ze swojego kraju i jego ponadtysiącletniej historii. Autorzy wykazali się dużym zmysłem obserwacji, wrażliwością i pomysłowością. Dlatego komisja stanęła przed trudnym wyborem.

I miejsce w kategorii „młodzież gimnazjalna” zajął Bartłomiej Degórski z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice-Dzieciom” im. kard. S. Wyszyńskiego w Gnieźnie. Nawiązał on do rocznicy Chrztu Polski i podkreślił wartość wiary w polskiej rodzinie. II miejsce zajęła Julia Dajczak z Gimnazjum nr 5 w Kluczborku, zaś III – ex aequo – Zuzanna Knychas z Henrykowa i Kinga Wacławczyk z Gimnazjum w Byczynie.

W kategorii „młodzież ponadgimnazjalna” najlepsza okazała się Justyna Zalejska
z Zespołu Szkół Licealno-Technicznych w Kluczborku. Urzeka jej zdjęcie dziewcząt z harcerstwa z flagą narodową. II miejsce zajęły: Marta Krenc z katolickiego LO w Opolu oraz Monika Narowska z LO nr 5 w Opolu. Podobnie wyłoniono zdobywców dwóch trzecich miejsc – to Marta Gałuszkiewicz z III LO w Lublińcu oraz Wojciech Nitkiewicz z I LO w Elblągu.

Organizatorami konkursu byli: Oddziały Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Opolu i Byczynie oraz Publiczne Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Byczynie. Patronat honorowy już tradycyjnie objął Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, zaś medialny – Miesięcznik „Civitas Christiana”. Pomoc okazał także burmistrz Byczyny Robert Świerczek. Na rozdaniu nagród obecny był m.in. przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego w Opolu Maciej Szepietowski oraz dyrektor Oddziału Okręgowego w Opolu Alina Kostęska.

Alicja Berger-Zięba

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#fotografia #kard. Wyszyński #konkurs #Konkurs Fotograficzny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej