Nagroda im. Kardynała Ignacego Jeża wręczona po raz piąty

2013/10/24

“Radość płynie z nadziei” – to motto nagrody przyznawanej od 2009 r. Wyróżnienie wręczane jest około 16 października – w kolejne rocznice śmierci kard. Ignacego Jeża. W tym roku gala wręczenia nagród wypadła 20 października 2013 r. i odbyła się w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.

Ignacy Jeż urodził się 31 lipca 1914 r. w Radomyślu Wielkim. Wyświęcony został 20 czerwca 1937 r. w Katowicach. W czasie wojny przebywał w obozie koncentracyjnym w Dachau. 20 kwietnia 1960 r. został mianowany przez Jana XXIII biskupem pomocniczym w Gnieźnie, z przeznaczeniem dla Gorzowa Wlkp., a w czerwcu 1972 r. – biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zmarł 16 października 2007 r. w Rzymie, w przeddzień odebrania kapelusza kardynalskiego. Ponieważ jednak papież Benedykt XVI mianował go kardynałem, ten tytuł mu przysługuje.
Gala nagród Ignacego Jeża.4

Jednym z inicjatorów utworzenia nagrody był przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Koszalinie, Ryszard Pilich. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym i instytucjom z terenu diecezji w uznaniu za działalność społeczno-kulturalną lub charytatywną. Celem nagrody, w tym roku przyznanej po raz piąty, jest upamiętnienie dokonań i osoby kard. Ignacego Jeża, a także promowanie oraz inspirowanie działalności i twórczości krzewiącej ideały i postawy będące świadectwem uniwersalnych wartości chrześcijańskich. Najlepszym ich wyrazicielem był śp. kardynał nominat Ignacy Jeż. Już za życia stał się on symbolem wartości, których tak bardzo potrzebowała społeczność mieszkająca na Pomorzu Środowym. Na tych terenach po wojnie przemieszały się różne kultury, zamieszkali i rozpoczęli budowę nowego domu Polacy pochodzący z różnych części kraju. Trudno było taką grupę zintegrować. Dokonał tego Kościół przez utworzenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i ówczesny biskup ordynariusz Ignacy Jeż. Rzucił on ziarno, które dziś wydaje plon w postaci nominowanych do nagrody jego imienia, a celem Kapituły jest takie plony zebrać i pokazać.
W skład Kapituły nagrody wchodzą: bp Edward Dajczak – ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, kanclerz nagrody; Ryszard Pilich – przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Koszalinie, sekretarz Kapituły; ks. Adam Wakulicz – dyrektor „Caritas” diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, członek Kapituły; ks. dr Krzysztof Włodarczyk – dyrektor wydziału duszpasterskiego, członek Kapituły. W tym roku nagrodzeni zostali:
„Caritas” parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku za wielkie dzieło pomocy człowiekowi znajdującemu się w potrzebie.
Ewa Horanin – nauczycielka, instruktor sekcji wokalno-artystycznej Domu Kultury Sławoborze, za pracę z dziećmi i młodzieżą przy niesieniu pomocy osobom potrzebującym, za trud zaangażowania, otwartość oraz gorliwość w niesieniu pomocy.
Jan Kawałek – samorządowiec, działacz społeczny, członek „Caritas” z Dźwirzyna, za umiejętne łączenie wrażliwości społecznej z osobistym zaangażowaniem oraz niezwykłą determinację do aktywizowania innych.
Barbara i Włodzimierz Osińscy – rodzina zastępcza z gminy Rąbino za wszelkie serce i wsparcie dla tych, którzy sami sobie pomóc nie mogą.
Jerzy Walczak – inżynier, dziennikarz, społecznik, członek „Civitas Christiana” ze Słupska, za zasługi w przybliżaniu sylwetki ks. kard. nom. Ignacego Jeża i zaangażowanie w dokumentowanie życia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

gala nagród Ignacego Jeża 3

Decyzję kapituły o przyznaniu nagród ogłosił sekretarz Ryszard Pilich. Nagrody otrzymali: Ewa Horanin i Jan Kawałek. W czasie uroczystej gali zostało również wręczonych siedem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, ufundowanych przez Fundację im. kard. Ignacego Jeża. Bp Edward Dajczak dziękował wszystkim nagrodzonym: „Współczesnemu człowiekowi trzeba łamać granice jego ego, kiedy wszystko dookoła mówi mu: należy ci się, zadbaj o siebie, myśl o sobie. Trzeba nam pokazywać ludzi, którzy idą w odwrotną stronę i na ich twarzach i rękach pięknie jest wypisana Ewangelia, radość i szczęście. Chylę czoło przed państwem i jestem szczęśliwym biskupem, bo w diecezji są tacy ludzie. Trzeba nam pokazywać świadków. Oni są w cenie. I za to, że nimi jesteście, dziękuję wam z serca”. Galę uświetnił koncert w wykonaniu Marcina Tymy, solisty Teatru Buffo w Warszawie. Wśród gości honorowych nie zabrakło przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasza Nakielskiego, prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego. Obecni byli burmistrzowie miast oraz wójtowie gmin z obszaru diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Gala nagród Ignacego Jeża.2

 

Marcin Maślanka/kw

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej