Najpiękniejsze choinki wybrane przez pielgrzymów na Jasnej Górze - finał konkursu

2025/01/10
1
Fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Z licznym udziałem dzieci, które wyśpiewały chwałę Jezusowi Nowonarodzonemu, na Jasnej Górze odbył się finał 17. Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Swoją tematyką wpisał się w tym roku szczególnie w stulecie powołania diecezji częstochowskiej. Jasnogórscy pielgrzymi oddali aż 35 tysięcy ważnych głosów. Wśród organizatorów od początku istnienia wydarzenia znajduje się oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zauważył, że choinkowy konkurs cieszy się wielkim zainteresowaniem paulinów i przybywających tutaj wiernych, dostarcza wiele radości i ma ogromne znaczenie także dla sanktuarium.

Ten konkurs jest dla nas – paulinów ważny, bo uczy dzieci więzi z Jasną Górą - podkreślał zakonnik.

Bajecznie kolorowa, cała w złocie i „krasnalkowa” – tak najkrócej można scharakteryzować tegoroczne zwyciężczynie.

Najwyższe miejsce na podium zdobyli debiutanci. To uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 im. Jana Brzechwy w Częstochowie. Ich choinka ma nr 40. Zdobyła 2322 głosy. Natalka i Emilka, uczennice drugiej klasy, podkreślały, że „najfajniejsze było to, że byliśmy razem, wspólnie przygotowywaliśmy nasze włóczkowe ozdoby”.

Postawiliśmy na włóczkę. Z niej powstały wszystkie nasze ozdoby: krasnalki, łańcuchy czy malutkie bombki w kształcie choinek. Każda z klas miała swoją rolę, więc drzewko jest naprawdę szkolne - mówiła wychowawczyni jednej z klas, Marta Sołtysiak.

Miejsce II zdobyła choinka nr 33 udekorowana przez najmłodszych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowisku. Ich drzewko rozbłysło na złoto, by uczcić ubiegłoroczne zwycięstwo i przede wszystkim setną rocznicę powstania diecezji częstochowskiej. Na tę choinkę oddano 2318 głosów.

Udział w Konkursie to przede wszystkim okazja do budowania wspólnoty, jedności, integracji wokół wartości, które są dla nas ważne - podkreślali uczniowie i nauczyciele.

Zdobywcami III miejsca zostały przedszkolaki z Widzowa, które też pierwszy raz uczestniczyły w tych „choinkowych zmaganiach”. Ich choinka ma numer 9. Zdobyła 1950 głosów. Jak podkreśliła dyrektor placówki, miejsce na podium okazało się wielką i miłą niespodzianką. To nagroda dla zaangażowanych dzieci i ich rodziców.

Mamy ponad 40 dzieci w przedszkolu i wszystkie małe rączki dołożyły się do tego, by ta choinka stanęła tu, na Jasnej Górze, bajecznie kolorowo przystrojona - powiedziała Marzena Włodarczyk.

Abp Wacław Depo dziękując za włączenie się w jubileusz diecezji częstochowskiej podkreślił, że w tym konkursie nie ma przegranych, ponieważ wszystkie ozdoby są wykonane z miłością i są prawdziwymi dziełami sztuki.

Dziękuję słowami św. Jana Pawła II, który powiedział, że świat, który byłby zamknięty na sztukę, będzie zamknięty na miłość – powiedział metropolita częstochowski.

Jak zauważyła Izabela Tyras z „Civitas Christiana”, koordynator tych wyjątkowych zmagań, tegoroczny konkurs niejako wpisuje się w historię archidiecezji częstochowskiej.

Na czterdziestu choinkach ofiarowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych - Nadleśnictwa: Herby, Złoty Potok i Kłobuck, znalazły się m.in. zdjęcia częstochowskich kościołów z „matką wszystkich”, czyli archikatedrą na czele, mapa archidiecezji, fotografie świętych i błogosławionych, a także częstochowskich biskupów. Są też różne dary, jak papierowe róże czy sto prezentów, w których zapakowane są duchowe zobowiązania.

Wyrażając wdzięczność najmłodszym, nauczycielom i rodzicom za włączenie się w 17. edycję Konkursu na Wieczernikową Choinkę, kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak przypomniał, że patron Paulinów, św. Paweł Pierwszy Pustelnik, to także szczególny opiekun dzieci. Zaprosił do udziału w odpustowych uroczystościach dedykowanych najmłodszym, które odbędą się 19 stycznia o godz. 17.00.

Podczas wydarzenia nie zabrakło nagród, upominków i słodyczy. Każda placówka biorąca udział w konkursie otrzymała pamiątkowy dyplom ze zdjęciem swojej choinki oraz jasnogórski kalendarz. Zwycięzcy natomiast odebrali nagrody w postaci gier edukacyjnych, tablic edukacyjno-magnetycznych i zestawów gier planszowych. Upominki dla dzieci przygotował też metropolita częstochowski, wśród nich były różańce od papieża Franciszka.

Organizatorami Konkursu są: Jasna Góra, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” przy wsparciu Lasów Państwowych, Biura Prasowego Jasnej Góry i Firmy Packon. Patronat medialny: Radio Jasna Góra. Patronat honorowy: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Choinki w dalszym ciągu można podziwiać w jasnogórskiej kaplicy-namiocie nazywanej Wieczernikiem.

 

/ab

1 MDK5950

Mirosława Szymusik

Dziennikarz Biura Prasowego Jasnej Góry.
Członek Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jasna Góra #Konkurs Choinek Jasna Góra #choinka #Częstochowa #Civitas Christiana Częstochowa
Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej