judgment 3667391 1920

Nie nikną echa po wczorajszym wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

2020/10/23

Wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał ogromną burzę wśród tzw. obrońców wolności. Praktycznie na każdym „świeckim” portalu informacyjnym przeczytać można agresywne ataki polskich celebrytów na orzeczony zakaz zabijania. Mimo, że w świecie polityki, mediów czy kultury wciąż jest mnóstwo znanych osób (których z nazwiska nawet nie warto wymieniać), które bulwersuje to, że nie można się pozbyć najmniejszych i najbardziej bezbronnych, to skupmy się jednak na pozytywnych głosach, których wcale mało nie jest.

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to milowy krok jeśli chodzi o ochronę życia w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że to także element pozytywnego trendu, jaki obserwujemy na całym świecie, np. w niektórych stanach w USA, który pokazuje, że ustawodawstwa w coraz większym stopniu kierują się w stronę zwiększania ochrony życia – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, publicystka, pisarka, dziennikarka. Stwierdza ona, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zarówno w sferze prawa jak i społecznej świadomości w kwestii rozprowadzanych szeroko za pośrednictwem Internetu pigułek wczesnoporonnych. Problemem też są tzw. „pigułki po” oraz działający w oparciu o bardzo liberalne prawo przemysł in vitro, który przyczynia się również do śmierci wielu dzieci.

O tym, że niedopuszczalnym zachowaniem w tym momencie byłoby spocząć na laurach mówi Jakub Bałtroszewicz, Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny – To nie koniec pracy, to jest dopiero jej początek (…) Potrzeba pieniędzy na rehabilitację i leczenie, pomocy psychologicznej, pracy na rzecz zmiany mentalności tych, którzy to życie uważają za gorsze – mówi podkreślając konieczność wsparcia rodzin, które wychowują chore i niepełnosprawne dzieci – Teraz dopiero zaczyna się budowanie cywilizacji życia. Jeżeli ktoś myśli, że 22 października ją zbudowaliśmy i czas na odpoczynek, to się myli.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, napisał w specjalnym Oświadczeniu: „Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej. Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

Prof. Wanda Półtawska, była więźniarka obozu koncentracyjnego, lekarz psychiatra, a prywatnie przyjaciółka św. Jana Pawła II, skomentowała: „Po sześćdziesięciu latach wreszcie zwycięstwo, tego pragnął Święty Jan Paweł II; jestem bardzo szczęśliwa, że tego dożyłam” po czym w bardzo bezpośrednich słowach dodała: prawo do życia jest prawem naturalnym i „na zdrowy rozum nie wolno zabijać – do tego nie potrzeba Trybunału. Normy etyczne nie podlegają głosowaniu, ale Bogu”.

Na podst.: ekai
Zdjęcie: pixabay

/mg

Mateusz Gawronski

Mateusz Gawroński

Dziennikarz. Członek redakcji oraz Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej