Nie nikną echa po wczorajszym wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej

2020/10/23
judgment 3667391 1920

Wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego wywołał ogromną burzę wśród tzw. obrońców wolności. Praktycznie na każdym „świeckim” portalu informacyjnym przeczytać można agresywne ataki polskich celebrytów na orzeczony zakaz zabijania. Mimo, że w świecie polityki, mediów czy kultury wciąż jest mnóstwo znanych osób (których z nazwiska nawet nie warto wymieniać), które bulwersuje to, że nie można się pozbyć najmniejszych i najbardziej bezbronnych, to skupmy się jednak na pozytywnych głosach, których wcale mało nie jest.

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to milowy krok jeśli chodzi o ochronę życia w naszym kraju. Miejmy nadzieję, że to także element pozytywnego trendu, jaki obserwujemy na całym świecie, np. w niektórych stanach w USA, który pokazuje, że ustawodawstwa w coraz większym stopniu kierują się w stronę zwiększania ochrony życia – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, publicystka, pisarka, dziennikarka. Stwierdza ona, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zarówno w sferze prawa jak i społecznej świadomości w kwestii rozprowadzanych szeroko za pośrednictwem Internetu pigułek wczesnoporonnych. Problemem też są tzw. „pigułki po” oraz działający w oparciu o bardzo liberalne prawo przemysł in vitro, który przyczynia się również do śmierci wielu dzieci.

O tym, że niedopuszczalnym zachowaniem w tym momencie byłoby spocząć na laurach mówi Jakub Bałtroszewicz, Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny – To nie koniec pracy, to jest dopiero jej początek (…) Potrzeba pieniędzy na rehabilitację i leczenie, pomocy psychologicznej, pracy na rzecz zmiany mentalności tych, którzy to życie uważają za gorsze – mówi podkreślając konieczność wsparcia rodzin, które wychowują chore i niepełnosprawne dzieci – Teraz dopiero zaczyna się budowanie cywilizacji życia. Jeżeli ktoś myśli, że 22 października ją zbudowaliśmy i czas na odpoczynek, to się myli.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, napisał w specjalnym Oświadczeniu: „Z wielkim uznaniem przyjąłem dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego, uznającą aborcję eugeniczną za niezgodną z Konstytucją Rzeczypospolitej. Tą decyzją stwierdzono, że koncepcja „życia niewartego życia” stoi w jaskrawej sprzeczności z zasadą demokratycznego państwa prawnego. Życie każdego człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci przedstawia przed Bogiem taką samą wartość i powinno być w takim samym stopniu chronione przez państwo.

Prof. Wanda Półtawska, była więźniarka obozu koncentracyjnego, lekarz psychiatra, a prywatnie przyjaciółka św. Jana Pawła II, skomentowała: „Po sześćdziesięciu latach wreszcie zwycięstwo, tego pragnął Święty Jan Paweł II; jestem bardzo szczęśliwa, że tego dożyłam” po czym w bardzo bezpośrednich słowach dodała: prawo do życia jest prawem naturalnym i „na zdrowy rozum nie wolno zabijać – do tego nie potrzeba Trybunału. Normy etyczne nie podlegają głosowaniu, ale Bogu”.

Na podst.: ekai
Zdjęcie: pixabay

/mg

Gawronski

Mateusz Gawroński

Dziennikarz. Członek redakcji oraz Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej