Niezwykłe życie, niezwykłej pisarki Zofii Kossak – spotkania w Toruniu i Wąbrzeźnie

2019/12/9
kossak-wabrzezno-18.jpg

TORUŃ. 28 listopada w siedzibie toruńskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana doszło do spotkania członków i sympatyków z Torunia, w ramach którego odbył się wykład dr Moniki Dejeneckiej pt: „Zofia Kossak-Szczucka – życie i twórczość”.

Spotkanie stanowiło fascynujący przykład dialogicznego udziału w kulturze. Słuchacze zebrali się, aby w rodzinnej atmosferze, pośród pączków i filiżanek herbaty, móc zapoznać się z niezwykle ważną postacią polskiej literatury. Wykład doskonale odegrał swoją rolę, spełniając oczekiwania nadzwyczajnie czujnej audiencji. Dr Monika Dejnecka podjęła się trudnej, ale udanej próby przybliżenia postaci Zofii Kossak-Szczuckiej, ale nie jako zbioru suchych, historycznych faktów, lecz jako osoby – kogoś żywego i wyjątkowego. Uczestnicy mogli zaznajomić się zarówno z bardziej znanymi wydarzeniami (współtworzenie „Żegoty”, okres w obozie Auschwitz-Birkenau), jak i bardziej codziennymi tudzież intymnymi fragmentami życia tej wyjątkowej pisarki. Wykład przybrał formę swoistego przekroju historycznego, jednakże dzięki niezwykle żywej formie przedstawienia, zaangażował publiczność, która aktywnie w nim uczestniczyła – od samego początku, aż do końca. Po zakończonym wykładzie, uczestnicy mieli możliwość dopytania o poszczególne wątki życia polskiej pisarki. Wiele osób zdecydowało się także na skorzystanie z możliwości zakupu dzieł Zofii Kossak-Szczuckiej.

We współczesnych czasach borykamy się z problemem społecznej izolacji. Ludzie często przeobrażają się w samotne monady, tkwiąc tylko i wyłącznie w sobie – w  sztucznej (chociażby cyfrowej) rzeczywistości pozbawionej autentycznej obecności Drugiego. Dlatego tak cieszą podobne spotkania, które pielęgnują ludzką wspólnotowość i solidaryzują. Wzmacniają nas bowiem jako osoby. Sprawiają, że przestajemy być obserwatorami, a stajemy się świadomymi uczestnikami życia społecznego i kulturowego, by (na wzór Zofii Kossak-Szczuckiej) móc aktywnie wspomagać dalszy wzrost naszej narodowej kultury.

Jan Królewski, fot. Szymon Szczęsny

 


 

WĄBRZEŹNO. 2 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie odbyło się spotkanie z dr Moniką Dejnecką, podczas którego przedstawiona została twórczość oraz barwny życiorys Zofii Kossak-Szczuckiej.

Spotkanie zainicjowane przez miejscowy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” z okazji 130 rocznicy urodzin pisarki poprowadziła dyrektor biblioteki – Aleksandra Kurek. Wykład wzbogacił swoim występem Jerzy Osiński, który w przerwach pomiędzy wykładem wykonał piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Jerzego Petersburskiego czy Mieczysława Fogga.

W trakcie spotkania prześledzone zostały losy Zofii Kossak od momentu jej narodzin na Wołyniu, przez wydarzenia Wielkiej Wojny (po której powstała “Pożoga”), dwudziestolecia międzywojennego (m.in. cykl “Krzyżowcy”), II wojny światowej (książka “W otchłani”), pobyt na emigracji (“Rok Polski”) oraz powrót do kraju (“Dziedzictwo tom II i III”). Prelegentka zwróciła uwagę na wpływ doświadczeń życiowych na twórczość Zofii Kossak. Posiłkując się wspomnieniami rodzinnymi oraz współpracowników m.in. Władysława Bartoszewskiego przedstawiony został obraz pisarki jako gorliwej katoliczki oraz patriotki nie wahającej się na największe poświęcenia by osiągnąć przyświecający jej cel. Za sprawą zaangażowania w pomoc Żydom w ramach”Żegoty” trafiła odpowiednio do Auschwitz oraz na Pawiak, gdzie zostaje skazana na karę śmierci. Natomiast wobec szykan Kościoła katolickiego przez komunistyczne władze jest jedną z sygnatariuszy Listu 34, potępiając cenzurę. Wystąpienie zakończyła dyskusja w trakcie której poruszono harcerskie zaangażowanie Zofii Kossak oraz podzielono się refleksjami dotyczącymi jej twórczości.

Na spotkaniu zostały zaprezentowane również najnowsze wydania powieści, znajdujące się w ofercie Instytutu Wydawniczego Pax (https://www.iwpax.pl/).

Szymon Szczęsny (fot.)

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Toruń #Civitas Christiana Wąbrzeźno #dr Monika Dejnecka #historia #Jan Królewski #literatura #patriotyzm #spotkanie #szymon szczęsny #Toruń #Wąbrzeźno #Zofia Kossak #Zofia Kossak-Szczucka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej