O Zofii Kossak w wielkopolskich Oddziałach „Civitas Christiana”

2018/06/19
wp-20180605-11-34-57-pro1.jpg

Z wielką pasją o niezwykłym życiu Zofii Kossak opowiadała w Rychwale, Wolsztynie i Poznaniu dr Joanna Jurgała-Jureczka – pisarka, historyk literatury, autorka m. in. książek: „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”  i „Kobiety Kossaków”. W Wolsztynie ponadto wystąpiła dr hab. Ewa Krawiecka, historyk literatury i kultury staropolskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, która wygłosiła referat pt. Zofia Kossak – Szczucka – pisarka profetycznego nurtu w literaturze polskiej.

Pani Joanna Jurgała-Jureczka od dwudziestu pięciu lat bada dzieje tej niezwykle utalentowanej rodziny, która ma wiele związków z Wielkopolską. Prelekcje, zatytułowane Odejść jak zdmuchnięta świeca. Zofia Kossak-Szczucka na granicy życia i śmierci, były wzbogacone o prezentację multimedialną i uwzględniły też najnowsze, nieznane dotąd odkrycia, pokazujące niezwykłe i barwne, a nieraz także dramatyczne, dzieje rodu Kossaków.

Nieopodal Rychwała w niewielkiej gminie we wschodniej Wielkopolsce znajduje się wieś Siąszyce. Tam znajdował się też dwór należący kiedyś rodu Gałczyńskich herbu Sokola. Dziś już nie pozostały po nim nawet ruiny, ale przetrwała pamięć i legenda rodu. Z pokolenia na pokolenie wspomina się Wojciecha Gałczyńskiego (1800 – 1857) jako dobrego patriotę, uczestnika powstania listopadowego, sybiraka, dziedzica dbającego o swoich „poddanych”. W 1855 roku Zofia Gałczyńska, córka Wojciecha wyszła za mąż za Juliusza Kossaka – znanego malarza specjalizującego się w malarstwie, historycznym, batalistycznym, szczególnie lubiącym malować konie. Juliusz Kossak to pradziadek Zofii Kossak. Ta historia rodu Kossaków związanych z Wielkopolską została opisana jest w powieści „Dziedzictwo”.

Fot. Anna Ciesielska, Karol Irmler, Piotr Ewertowski

W swojej opowieści o życiu Zofii Kossak dr Joanna Jurgała – Jureczka podkreślała, że właśnie z tego związku Kossaków z Gałczyńskimi Zofia dziedziczy: odwagę, energię, radość życia. Można rzec, że jej charakter, niezłomna postawa w czasie wojny i w wielu życiowych sytuacjach ma swój fundament w tym historycznym miejscu na ziemi rychwalskiej. Zofia Kossak była przed wojną współzałożycielką społeczno–katolickiej organizacji „Front Odrodzenia Polski”, a w czasie wojny „Rady Pomocy Żydom”, znanej pod nazwą „Żegota”. Po wojnie, za pomoc Żydom, uhonorowana została przez żydowski Instytut  „Yad Vashem” medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zofia Kossak jest autorką około 50 – ciu książek, takich m. in. jak: „Krzyżowcy”, „Pożoga”, „Przymierze”, „Troja Północy”, „Rok polski”, czy „Błogosławiona wina”. Niektóre z wymienionych książek, wydanych z okazji wspomnianego jubileuszu przez IW „PAX”, można było nabyć podczas spotkań w promocyjnej cenie.

Spotkanie organizowane wspólnie przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rychwale  i Miejsko – Gminną  Bibliotekę Publiczną zgromadziło przede wszystkim miłośników twórczości wielkiej pisarki, miejscowych działaczy społecznych, oddanych kultywowaniu pamięci o Gałczyńskich i rodzie Kossaków.

Z kolei 5 czerwca w sali sesyjnej Starostwa w Wolsztynie odbyła się, pod honorowym patronatem starosty wolsztyńskiego Janusza Frąckowiaka, ks. dziekana Sławomira Majchrzaka, dyrektora Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu Danuty Wielbowicz oraz przewodniczącego O/O „Civitas Christiana” w Poznaniu, sesja edukacyjna dla polonistów, historyków i katechetów z terenu powiatu wolsztyńskiego, poświęcona życiu i twórczości  Zofii Kossak – Szczuckiej.

Nauczyciele i inni zainteresowani twórczością pisarki, którzy przybyli na to spotkanie, mieli możliwość wysłuchać, oprócz znakomitego wystąpienia dr Joanny Jarguły–Jureczko, także wystąpienia dr hab. Ewy Krawieckiej z UAM pt. Zofia Kossak – Szczucka – pisarka profetycznego nurtu w literaturze polskiej. Pani dr hab. Ewa Krawiecka jest historykiem literatury i kultury staropolskiej, umiejętnie tropiącą motywy biblijne w literaturze i sztuce. Znawczyni twórczości Michaiła Bułhakowa i Romana Brandstaettera. Obok głównego nurtu zainteresowań zajmuje się marketingiem i promocją książki oraz zagadnieniami Public Relations. Prelegentka zachęciła na samym początku, by wsłuchać się w piękno słowa i umieściła swój wykład w bardzo szerokim kontekście literatury profetycznej i nauczania Kościoła (w tym Christifideles Laici czy dokumenty Soboru Watykańskiego II).

Fot. Anna Ciesielska, Karol Irmler, Piotr Ewertowski

Po wykładach wywiązała się ożywiona dyskusja, podczas której zastanawiano się m.in. nad przyczynami niedoceniania tego nurtu pisarstwa w literaturze polskiej, choć jest w nim przecież w sposób niezwykły, uwypuklany ważny, uniwersalny i ponadczasowy temat walki dobra ze złem. Organizatorem sesji były: wolsztyński oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu – Filia w Wolsztynie.

Tego samego dnia wieczorem odbyło się spotkanie z dr Joanną Jurgałą-Jureczką w Poznaniu w słynnej, zwłaszcza wśród katolickiego środowiska, kawiarni Cafe Misja przy poznańskiej farze. Atmosfera miejsca sprzyjała rozważaniom nad życiem i twórczością Zofii Kossak-Szczuckiej. Publiczność zareagowała bardzo pozytywnie na wykład, co pokazała po nim żywa i intensywna dyskusja oraz mnóstwo pytań do prelegentki. Wśród gości był m.in. wybitny pisarz Jan Grzegorczyk, znany na przykład z książek o przypadkach księdza Grosera.

Karol Irmler, Włodzimierz Chrzanowski, Piotr Ewertowski

/wj

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#dr Joanna Jurgała-Jureczka #Poznań #Rychwał #Wolsztyn #Zofia Kossak-Szczucka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej